Ospalý je mistrem Evropy v duatlonu,Frintová a Vodičková bronzové

Český reprezentant Filip Ospalý zvítězil na mistrovství Evropy v duatlonu. Bývalý kontinentální šampion v olympijském triatlonu dnes v italském Rimini porazil o sedm sekund Portugalce Lina Barruncha a vylepšil své loňské druhé místo. Ospalý tak navázal na loňský triumf Venduly Frintové, která tentokrát získala bronzovou medaili. Třetí místo vybojovala také Radka Vodičková v kategorii do 23 let.

Největší domácí nadějí bude na Evropském šampionátu v Karlových Varech medailista z posledních let Filip Ospalý.

Ospalý v italském letovisku znovu uplatnil výbornou formu, kterou v závěru sezony prokázal i nedávným čtvrtým místem na Světovém poháru v Pekingu. "Sjela se kompletní evropská duatlonová špička, takže obavy tu byly hlavně z belgických bratrů Vansteelantových, ale závod mi vyšel ideálně. Cítím se dobře, mnohem líp než před mistrovstvím světa," řekl ČTK brněnský závodník, kterého čekají ještě dva listopadové starty ve Světovém poháru triatlonistů. "Škoda že jsou až za měsíc," uvedl Ospalý.

V úvodním běhu na deset kilometrů se jako jediný z Čechů pohyboval v početné vedoucí skupině, která spoluprací na kole získala minutový náskok před soupeři. "Při cyklistice začalo pršet a pár lidí v zatáčkách spadlo," řekl třicetiletý rodák z Ústí nad Labem.

Cílem s vlajkou v ruce

Do závěrečné pětky vybíhal jako třetí a brzy zůstal vpředu sám s Barrunchem. Toho setřásl půl kilometru před cílem, kterým proběhl triumfálně s vlajkou v ruce. "Nejsou za to žádné body, ani prémie se nedají srovnávat s triatlonem, ale titul je příjemný," konstatoval Ospalý, první český držitel evropského zlata v duatlonu v mužské kategorii.

Frintová nestačila na favorizovanou Portugalku Vanessu Fernandesovou, která letos vyhrála všechny vrcholné akce v triatlonu, a Španělku Anu Burgosovou.

Fernandesová triumfovala s přehledem

Fernandesová triumfovala s naprostým přehledem, když se soupeřkám vzdálila už v závěru prvního běhu. Jízdu na kole na 40 kilometrů i zbylých pět kilometrů běhu už absolvovala sólo. Frintová spolupracovala ve skupince s Britkou Catrionou Morrisonovou a Burgosovou, která jí zhruba dva kilometry před cílem utekla.

"Jsem spokojená, i když jsem neobhájila první místo. Brala jsem to hlavně jako přípravu na závěrečné dva závody Světového poháru v triatlonu," řekla ČTK třiadvacetiletá Frintová, která má ve sbírce i dvě stříbra z mistrovství světa triatlonistek do 23 let. "Sešla se tu výrazně silnější konkurence než před rokem v Debrecínu," uvedl její trenér a koordinátor české reprezentace Jiří Seidl.

Muži elite:
1. Ospalý (ČR) 1:50:56, 2. Barruncho (Portug.) -7, 3. Grenetier (Fr.) -9, 4. Jakolev (Rus.) -15, 5. Derobert (Fr.) -17, 6. Alessandri (It.) -24, ...15. Fekl -4:32, 28. Cibulka (oba ČR) -28:22.
Ženy elite:
1. Fernandesová (Portug.) 2:03:27, 2. Burgosová (Šp.) -1:53, 3. Frintová (ČR) -2:29, 4. Morrisonová (Brit.) -3:04, 5. Pereirová (Šp.) -4:13, 6. Šimičová (Slovin.) -5:12.
Muži do 23 let:
1. Silva (Portug.) 1:51:09, 2. Mott (Brit.) -1:11, 3. Aernouts (Belg.) -4:31, ...8. Kasl -8:24, 12. Servit (oba ČR) -14:14.
Ženy do 23 let:
1. Hütthalerová (Rak.) 2:07:21, 2. Schnabelová (Něm.) -50, 3. Vodičková (ČR) -7:32.
Junioři:
1. Brownlee (Brit.) 56:48, 2. Silva (Portug.) -12, 3. De Ponti -15, ...25. Soukup -1:45, 28. Jeníček -2:14, 37. Tomášek (všichni ČR) -6:04.
Juniorky:
1. Kostyalová (Maď.) 1:04:38, 2. Mazzettiová (It.) -4, 3. Tóthová (Maď.) -8, ...8. Johanidesová (ČR) -3:31.