Hyková: Příští rok se chci soupeřkám připomenout

27. října 2006 09:24

Stříbrná medailistka z olympijských her v Aténách Lenka Hyková-Marušková se vdala a v rozhovoru pro deník Právo řekla, že přes řecký úspěch nenosí nos nahoru.

 

archiv

Jak vám překvapivé olympijské stříbro změnilo život?

Určitě nenosím nos nahoru, takže po povahové stránce nijak. Zůstali mi i dva nejvěrnější sponzoři, Sokolovská uhelná společnost a rodné město Aš, kteří mě podporovali už před Aténami.

Změny ale nastaly ve vašem osobním životě...

To ano, i když medaile na to vliv neměla. Poznala jsem Davida Marušku, nejprve manažera a později i manžela.

Vdala jste se, nechystáte se založit v nejbližší době rodinu?

Do olympiády v Pekingu určitě ne, pak uvidíme. Samozřejmě že děti chceme, ale zatím má přednost střelba. Rodina je spíš otázkou budoucnosti.

Dál trénujete v Aši, nebo jste zamířila za manželem do Prahy?

Mám dobré podmínky k přípravě na obou místech. Osobního trenéra, tedy svého otce Vladimíra, mám v Aši, takže domů se chci pravidelně vracet.

Máte za sebou také zranění lokte. Jak ovlivnilo vaši kariéru?

Stálo mě půl roku přípravy a závodů. Ale zase jsem trochu zhubla a i přes předchozí tréninkový výpadek se mi letos na mistrovství světa povedlo vystřílet účastnické místo na olympiádu v Pekingu.

Takže znovu cítíte velkou motivaci?

Určitě. Po doléčení jsem začala lépe střílet i vzduchovou pistolí, právě s ní se mi podařilo vybojovat kvalifikační místo pro Peking. Přitom jsem v ní byla předtím slabší než ve sportovní. Věřím, že se dokážu dobře připravit v obou disciplínách.

Nedělá vám problém přecházet z jedné zbraně na druhou?

Nedělá, i když způsob střelby je zcela odlišný, vzduchovka se střílí rychleji. V obou disciplínách se mi podařilo dosáhnout českých rekordů.

Jsme v polovině olympijského cyklu, změnila se nějak výrazně světová špička?

Absolutní špička zůstává, ale přibylo několik mladších střelkyň.

Kdo vám nejvíc konkuruje doma?

V poslední době to je juniorka Michaela Musilová. Vede si výborně, pro mne je nejen soupeřkou, ale i kolegyní. Jde obdobnou cestou jako já, takže si rozumíme. Přála bych jí, aby také vystřílela místo pro Peking. Vždycky je pro další růst dobré, když máte doma kvalitní soupeřku.

Co vás v nejbližší době na střelnici čeká?

Na konci listopadu začnou velké mezinárodní závody ve vzduchové pistoli, což je tradiční vstup do zimní části sezóny. V lednu budu střílet v Mnichově. V březnu přijde vzduchovkový evropský šampionát ve Francii a v létě kulové mistrovství Evropy ve Španělsku. Samozřejmě mezitím i čtyři závody Světového poháru.

Jaké cíle si kladete pro novou sezónu?

Bude to klasický předolympijský rok, který přinese boj o poslední účastnická místa, který se mne už naštěstí netýká. Ve hře budou ale i evropské medaile. Hlavně se příští rok chci soupeřkám připomenout dobrými výsledky, aby se mnou počítaly.

Stihnete ještě něco kromě střílení?

Samozřejmě manželství. Navíc mám studijní povinnosti. Loni jsem dokončila jazykovku a nyní chodím na vyšší odbornou školu veřejné správy v oboru prevence kriminality. Takže nejbližší tři roky mám o zábavu postaráno.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.