Schurter vyhrál pošesté v kariéře SP bikerů. Kulhavý odstoupil už v zaváděcím okruhu

Švýcar Nino Schurter ovládl pošesté v kariéře celkové hodnocení Světového poháru v cross country horských kol. Obhajobu loňského triumfu si zajistil v předposledním dílu seriálu v kanadském Mont-Sainte-Anne, kde dojel po technických problémech sedmý.

Švýcarka Jolanda Neffová na snímku z nedávného ME v Glasgow.

Závod vyhrál jiný Švýcar Matthias Flückiger, mezi ženami triumfovala jejich krajanka Jolanda Neffová. Nejlepšími Čechy byli šestnáctý Ondřej Cink a čtrnáctá Kateřina Nash, jež se představila v SP bikerek po dvouleté pauze.

Dvaatřicetiletý olympijský vítěz a mistr světa Schurter chtěl oslavit celkové vítězství jubilejním 30. pohárovým triumfem, ale o vedoucí pozici ho připravil prasklý řetěz. Než se dostal do depa, ztratil favorizovaný Švýcar hodně času a čelo už nedohnal. I tak si ještě před finálovým závodem SP v La Bresse, jenž se jede za dva týdny, zajistil celkové prvenství.

Pro výhru si dojel poprvé v kariéře devětadvacetiletý Flückiger s náskokem 15 sekund před Italem Gerhardem Kerschbaumerem. Třetí byl Francouz Titouan Carod. Nejlepší z Čechů byl stejně jako v úterním závodě mistrovství Evropy v Glasgow Cink, jenž obsadil s odstupem čtyř minut šestnáctou pozici. Závod skončil velmi záhy pro olympijského vítěze z Londýna Jaroslava Kulhavého, který odstoupil už v zaváděcím okruhu.

Pětadvacetiletá mistryně světa Neffová v Kanadě vyhrála pět dnů po triumfu na ME a stejně jako v úterý ve Skotsku byla suverénní. Vedoucí žena průběžného pořadí SP porazila svou přímou soupeřku v boji o celkový triumf Anniku Langvadovou z Dánska o 1:52 minuty a před závěrečným závodem seriálu zvýšila náskok v čele. Třetí dnes byla s více než dvouminutovou ztrátou domácí Emily Battyová.

Úspěšná česká bikerka a cyklokrosařka Nash závodila v SP poprvé od srpna roku 2016, kdy absolvovala generálku na OH v Riu právě v Mont-Sainte-Anne. Prachatická rodačka, jež dlouhodobě žije v zámoří, se na místě svého jediného triumfu ve Světovém poháru (2013) blýskla čtvrtým místem v pátečním short tracku.

V první polovině dnešního závodu se Nash držela v elitní desítce, poté ji však zbrzdil defekt a dojela čtrnáctá s odstupem téměř devíti minut za Neffovou. Karla Štěpánová obsadila osmnácté místo, další česká účastnice úterního závodu na ME Jitka Škarnitzlová byla osmadvacátá.