Rubriky:

Cyklistika

Padrnos letos z velkých závodů pojedu asi jen Giro

9. ledna 2007 11:54

Už na začátku února začne nová sezóna pro cyklistu Pavla Padrnose. Narozdíl od loňska se člen americké stáje Discovery Channel chystá jen na jeden velký etapový závod a rád by jel v pelotonu na Giru d'Italia. "Itálie je mi svým způsobem bližší," říká Padrnos v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO

Už víte, jaký vás v nadcházející sezóně čeká program?
Všechno by se mělo doladit na srazu v Kalifornii, kam odlétám 23. ledna. Dozvíme se tam rozdělení týmu podle závodů. Zatím vím jen to, že začínám už 7. února na Mallorce. To je velká změna, takhle brzy jsem nikdy nezávodil.

Máte v plánu stejně jako loni objet z velkých závodů Giro d'Italia i Tour de France?
Myslím, že ne. Jsme domluveni na jednom velkém etapáku. Když se mě ptali, co bych chtěl jet, řekl jsem Giro. Itálie je mi svým způsobem bližší. Začínal jsem tam profesionální kariéru, mluvím italsky a tenhle závod mi nějak víc přirostl k srdci. Tour je pořád zajímavá, ale na Giru mi všechno kolem přijde příjemnější.

Vloni jste se nechal slyšet, že byste v Itálii rád zakončil profesionální kariéru...
Nějaká jednání proběhla, ale nakonec jsem zůstal tam, kde jsem. Momentálně nejsem schopen říct, jak dlouho budu závodit: možná mě čeká poslední, možná předposlední sezóna.

Je vám šestatřicet, cítíte přibývající léta?
Možná už patřím k nejstarším v ProTour, co? Nepřipadám si starý, šetřil jsem se v mládí (smích).

Váš tým se před sezónou výrazně posílil např. o Bassa nebo Leipheimera. Ale příchod Bassa vyvolal řadu negativ. Jeho jméno figurovalo v loňské dopingové aféře.
Ale provinění mu prokázáno nebylo. Má na papíře všechna legislativní vyjádření z Itálie i Španělska. Chtěl bych říct, že Basso je po té nucené přestávce hladový po závodění. Měl by být velkou posilou a lídrem na Giro i Tour.

Na to si asi brousil zuby i Leipheimer...
Došlo k zajímavé situaci. Leipheimera náš šéf Johan Bruyneel podepsal hned po Tour. S příchodem Bassa jeho role není jednoznačná. Na druhou stranu má tým dva kluky, kteří mohou v závodech Grand Tours pomýšlet na stupně vítězů.

Co říkáte na to, že dopingová aféra Puerto utichla?
Hned od začátku se vědělo, že se obvinění netýkají jen cyklistů, ale i atletů, fotbalistů a tenistů. A když se to otřelo o fotbal, do týdne všechno vyšumělo...

Můžete prozradit, jaký je Ivan Basso člověk?
Znal jsem ho už z dřívější doby, ale v jednom týmu jsme spolu nikdy nezávodili. Je v pohodě, má podobné charizma jako Lance Armstrong. V prosinci jsme měli první sraz v Texasu a je v dobré kondici. Zvedal těžké činky a jezdil rychle...

Byl tam s vámi i spolumajitel týmu Armstrong? Jezdí i po ukončení aktivní kariéry na kole?
Normálně s námi trénoval. A pořád mu to jde dobře. Že by nám nestačil, to rozhodně ne. Asi měl ještě kondici po tom maratónu v New Yorku, který běžel...

Zasahuje hodně do chodu týmu?
On má spoustu jiných povinností. Jedná se sponzory, stará se o zajištění chodu týmu, do toho jeho osobní aktivity. Ale letos by s námi měl jet víc závodů v Evropě.

Jaký je Armstrong šéf?
On v pozici šéfa zatím nevystupuje, fungování týmu leží hlavně na bedrech Johana Bruyneela s Billem Stapletonem. Ale Lance se angažuje dost, i když se pořád učí. Ví, že přechod z pozice závodníka do téhle role není jednoduchý.

Mluví i do výběru nových závodníků?
Myslím, že ano. V tomhle směru se jeho pozice z minulosti moc nezměnila.

Jan Krůta, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika