Rubriky:

Cyklistika

L'Équipe: Landis měl na Tour pozitivních sedm vzorků

23. dubna 2007 19:32 - PAŘÍŽ

Floyd Landis měl během loňské vítězné Tour de France pozitivních na umělý testosteron více vzorků než původně oznámený jeden po 17. etapě. Tvrdí to francouzský deník L'Équipe, podle něhož se našly stopy zakázané látky hned v sedmi vzorcích moči amerického cyklisty.

Podle L'Équipe jde o sedm vzorků z loňské Tour, jež byly původně vyhodnoceny jako negativní. Při následném opětovném testování však francouzská národní laboratoř Chatenay-Malabry pomocí jiné metody našla i v nich stopy testosteronu, který nepocházel z těla závodníka, ale musel být dodán zvenčí.

Prezident francouzské antidopingové agentury Pierre Bordry dnes agentuře AP potvrdil, že o víkendu skutečně opětovné testování vzorků proběhlo, ale jeho výsledek nezná, neboť byl zaslán přímo kolegům ve Spojených státech, kteří si kontrolu vyžádali.

Testování se měli podle L'Équipe zúčastnit mimo jiné i lidé z Landisova tábora, právě to se však nestalo. Landis si dnes na své internetové stránce postěžoval, že jeho expert nebyl na testování vpuštěn. "Je to další ze série zlomyslných činů, kterými se snaží USADA (americká antidopingová agentura) poškodit mé právo na spravedlivý proces. V rukou USADA a francouzské laboratoře se z celého řízení stal útok na má osobní práva a výsměch spravedlnosti," uvedl cyklista.

Přístroj v Los Angeles je v opravě

Bordry potvrdil, že k incidentu skutečně došlo, a to v neděli. Podle původní dohody se totiž Landisův konzultant Paul Scott mohl testování zúčastnit pouze společně s experty z USADA. Ti se však v neděli nedostavili, a proto nebyl vpuštěn ani Scott.

Landis je i přes pozitivní nález stále oficiálním vítězem Tour de France 2006, disciplinární řízení v Kalifornii ho čeká 14. května. Bývalý týmový kolega Lance Armstronga a pozdější lídr stáje Phonak vždy popíral užití dopingu a ve své obhajobě se pokoušel zpochybnit důvěryhodnost právě laboratoře Chatenay-Malabry, která dosud analyzovala všechny jeho vzorky.

Právníci obviněného cyklisty se pokoušeli zařídit, aby nové testování provedla laboratoř v Los Angeles. Tam je však potřebný přístroj, který měl vzorky testovat, v opravě, takže analýzu provedla opět laboratoř ve Francii.

Jednatřicetiletý Landis, jenž od loňské Tour nezávodil, čelí hrozbě dvouletého zákazu startu. Navíc se může stát prvním vítězem Tour v historii, jemuž by bylo dodatečně odebráno prvenství.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika