Rubriky:

Cyklistika

Riis jako první vítěz cyklistické Tour de France přiznal doping

25. května 2007 17:21 - KODAŇ

Bývalý slavný dánský cyklista Bjärne Riis v pátek oznámil, že během své kariéry v letech 1993 až 1998 dopoval. Současný šéf týmu CSC se tak stal prvním vítězem Tour de France, který přiznal užívání zakázaných látek. Riis vyhrál nejslavnější závod světa v roce 1996 jako člen německé stáje Telekom, jejíchž šest bývalých členů doping přiznalo v minulých dnech.

"Dopoval jsem, bral jsem EPO. Udělal jsem chyby a chci se za to omluvit," řekl nyní třiačtyřicetiletý Riis na tiskové konferenci, kterou přenášela přímým přenosem televize. Zakázanou a dlouho neodhalitelnou látku EPO si podle svých slov opatřoval sám a sám si ji také aplikoval. "Byla to běžná část mého závodnického života," dodal jeden z bývalých kapitánů týmu Telekom, jehož následovníkem je současný T-Mobile, za který jezdí od loňska i Čech František Raboň.

Na rozdíl od svého někdejšího kolegy Erika Zabela, jenž se během čtvrteční zpovědi o své dopingové minulosti rozplakal, působil Riis klidně a věcně. "Přišel čas vyložit karty na stůl. Můj žlutý trikot je u mě doma v garáži v papírové krabici. Můžete si ho vzít, jestli chcete. Pro mě nic neznamená, já mám své vzpomínky a vím, co jsem pro úspěch musel udělat," řekl Dán na otázku, zda považuje svůj triumf na Tour za znehodnocený.

Několik hodin po tiskové konference skutečně o jeho žlutý trikot projevila zájem Mezinárodní cyklistická unie UCI. Její představitelé v tiskovém prohlášení uvedli, že "žádají bývalého jezdce, aby vrátil svůj žlutý trikot, symbol vítězství". Riisovo vítězství nicméně nebude po jeho pozdním přiznání z tabulek vymazáno. "Osmiletá promlčecí lhůta vypršela, nemůžeme přepisovat historii," řekl prezident UCI Pat McQuaid.

Riis mohl brát látku EPO dlouho i proto, že mu na rozdíl například od Zabela nezpůsobovala žádné zdravotní problémy. "Jediný efekt byl ten, že jsem jezdil rychleji," prohlásil lakonicky šéf úspěšné stáje CSC.

"Tohle dělám právě pro dobro týmu, aby mohl pokračovat," uvedl jediný dánský vítěz Tour, jenž předpokládá, že navzdory přiznání k dopingové minulosti povede stáj s licencí ProTour i nadále. "Pokud si někdo bude přát, abych si sbalil kufry, tak to udělám. Nemyslím si ale, že je to řešení," dodal.

Historie přepsána nebude

Riisovo vítězství na Tour je nyní sice v očích mnohých pošpiněno, po jeho pozdním přiznáním však nebude z tabulek vymazán. "Osmiletá promlčecí lhůta vypršela, nemůžeme přepisovat historii," uvedl v pátek v reakci šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid.

Lavinu přiznání bývalých členů úspěšné německé stáje spustil v pondělí v televizním pořadu Bernd Dietz, bývalý pomocník Riise i vítěze Tour 1997 Jana Ullricha. Jeden z nejúspěšnějších německých cyklistů všech dob Ullrich se dosud k aféře nevyjádřil - kariéru ukončil letos v souvislosti s loňskou dopingovou aférou ve Španělsku. Doping během své kariéry popřel.

Den před Riisem se doznal k užívání erythropoietinu, jenž stimuluje tvorbu červených krvinek, dosud "nejprominentnější" hříšník Erik Zabel. Na společné tiskové konferenci se k němu připojil bývalý kolega a současný sportovní šéf T-Mobile Rolf Aldag.

Riis se paradoxně po skončení kariéry stal velkým bojovníkem proti dopingu v cyklistice. Loni například propustil z týmu CSC vítěze Gira d'Italia Ivana Bassa, jenž se stejně jako Ullrich zamotal do skandálu kolem španělského lékaře Eufemiana Fuentese.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika