V souboji bývalých šampiónů Gira uspěl Garzelli

BERGAMO

Vítěz Gira d'Italia z roku 2000 Stefano Garzelli v sobotu vyhrál ve slavném italském závodě 14. etapu z Cantu do Bergama. Třiatřicetiletý člen týmu Acqua & Sapone předstihl zhruba padesát metrů před cílem 192 km dlouhé etapy dvojnásobného šampiona Gira Gilberta Simoniho. Růžový trikot lídra si pohlídal jiný Ital Danilo di Luca.

Garzelli a Simoni byli členy silné skupinky uprchlíků, v níž byli i olympijský vítěz a mistr světa Paolo Bettini či jiný bývalý šampion z Gira Paolo Savoldelli. Bettini nakonec dojel třetí.

Průběžný lídr Di Luca dovezl do Bergama svou skupinku s odstupem 38 sekund. Bez problémů si tak udržel vedení, nicméně Simoni, jehož sám Di Luca považuje za jednoho z hlavních rivalů, na něj díky bonifikaci získal 50 sekund. Pětatřicetiletý vítěz z let 2001 a 2003 se posunul z osmého na páté místo a na Di Luku ztrácí 2:42 minuty.

"Bylo to těžší než obvykle. Bránili jsme se nejlépe, jak to šlo," oddechl si Di Luca, jehož nicméně čeká nejtvrdší test schopností v neděli. Patnáctá etapa je totiž považována za nejtěžší v letošním Giru, na trase 184 km z Trenta do Tre Cime čekají na cyklisty tři mimořádně náročná stoupání.

Giro d'Italia - 14. etapa (192 km)
1. Garzelli 4:58:34, 2. Simoni, 3. Bettini, 4. Baliani, 5. Mazzoleni všichni stejný čas, 6. Savoldelli (všichni It.), 7. Parra (Kol.) oba -3, 8. Di Luca, 9. Ricco, 10. Bruseghin (všichni It.) všichni -38, ...56. Padrnos -17:06, 93. Raboň (oba ČR) -20:32.
Průběžné pořadí
1. Di Luca 62:10:40, 2. Bruseghin -55, 3. A. Schleck (Luc.) -1:57, 4. Cunego (It.) -2:40, 5. Simoni -2:42, 6. Vila -2:44, 7. Arroyo (oba Šp.) -2:51, 8. Petrov (Rus.) -3:11, 9. Mazzoleni -3:15, 10. Sella (It.) -3:52, ...69. Padrnos -1:06:33, 86. Raboň -1:20:14.