Bikerka Huříková se blýskla šestým místem ve Světovém poháru

OFFENBURG

Skvělé šesté místo obsadila v druhém závodě Světového poháru v cross country na horských kolech česká reprezentantka Tereza Huříková, čímž dosáhla nejlepšího výsledku v kariéře. V německém Offenburgu navíc zvítězila mezi cyklistkami do 23 let. Závod vyhrála Ruska Irena Kalenťjevová, druhá česká zástupkyně Kateřina Hanušová-Nashová po pádu skončila na dvaadvacátém místě. Mezi muži dojel Jaroslav Kulhavý dvanáctý.

Tereza Huříková.

Před závodem žen začalo hustě pršet a trať vyžadovala hodně technických dovedností. "Přezuli jsme pláště a vyplatilo se to. Tereza si na technické trati vedla výborně. Po startu sice byla někde kolem pětadvacátého místa, ale neustále se posouvala kupředu. Šesté místo je vynikající výsledek," řekl ČTK trenér Jiří Lutovský.

Bývalá juniorská mistryně světa se prý před startem necítila nijak dobře. "Suchá trať a vedro, navíc okruh bez pořádného kopce, to není příliš pro mě. Jak ale začalo pršet, okruh se diametrálně změnil - byl technický a výjezdy tvrdé. Jelo se mi výborně. Soupeřky padaly a já jela technicky, až jedno malé zaváhání, bez chyb," uvedla pro ČTK Huříková.

Snažila se nemyslet na to, že je tak vpředu

Dvacetiletá česká naděje se prý v průběhu závodu musela neustále uklidňovat. "Byla jsem nervově úplně vyřízená. Pořád jsem si říkala, že nesmím myslet na to, že jedu tak vepředu. Snažila se nervy udržet v klidu, abych neudělala chybu, při dojezdu do cíle jsem se radostí rozbrečela," řekla Huříková.

I když měla dobrou startovní pozici, do terénu vjela až v třetí desítce. "Na rychlých loukách je to zatím špatné, chybí mi síla, abych držela krok s nejlepšími. Ale v prudkém kopci jsem dojela a předjela plno závodnic," dodala Huříková.

Opačně si počínala Hanušová-Nashová. Do terénu vjížděla dokonce na čtvrté pozici, ale hodně ji srazil defekt předního kola a především pád. Při něm si narazila zápěstí a téměř nemohla držet řidítka. Přesto závod dokončila a vybojovala důležité body do kvalifikačního žebříčku pro start na olympijských hrách v Pekingu.

Kulhavý byl nejlepší v kategorii do 23 let

Také Kulhavý se v druhém závodu SP prosadil mezi světovou elitu. Zvítězil Francouz Julien Absalon. Kulhavý, který startoval až z 65. místa, přitom měl v úvodu pád a ještě klesl. V dalším průběhu na náročné a rozbahněné trati však dokázal uplatnit svou fyzickou vyspělost a technickou zdatnost a postupně se posouval kupředu až na konečné 12. místo, které mu zaručilo vítězství mezi jezdci do 23 let.

"Určitě mi pomohly těžké podmínky. Měl jsem ale několik problémů, které mě vyřadily z elitní desítky, jinak bych byl ještě spokojenější," řekl ČTK bývalý juniorský mistr světa. "Jsem maximálně spokojen, rozhodně to je můj nejlepší výkon v elitě," dodal Kulhavý.

"Jarda jel opravdu dobře, zdá se, že se po třech letech vrací tam, kde by měl být, mezi světovou elitu. Byl nejlepší mezi jezdci do 23 let, a to je před mistrovstvím Evropy a mistrovstvím světa příslib. Polepšil si i v pořadí Světového poháru a příště již nebude muset jet zezadu jako dnes," řekl Lutovský.

Muži (39,3 km):
1. Absalon 2:18:54, 2. Ravanel (oba Fr.) -2:42, 3. Flückinger (Švýc.) -3:12, 4. Peraud (Fr.) -3:37, 5. Leusch (N. Zél.) -3:45, ...12. Kulhavý -7:47, 16. Spěšný -8:36, 43. Škarnitzl -14:54, 65. Hlaváč -19:18, 73. Eberl -22:43, 82. Novák -2 kola, 137. Hudeček -4 kola, Friedl, Hynek, Kořínek (všichni ČR) všichni nedokončili.
Ženy (34,9 km):
1. Kalenťjevová (Rus.) 2:02:38, 2. Premontová (Kan.) -1:28, 3. Dahleová-Flesjaaová (Nor.), 3. Fullanaová (Šp.) obě -2:20. 5. Spitzová (Něm.) -4:57, 6. Huříková -5:11, ...22. Hanušová-Nashová (obě ČR) -9:58.
Junioři:
1. Litscher (Švýc.) 1:29:47, 2. Nillsson (Švéd.) -1:06, 3. Brzózka (Pol.) -1:15, ...12. Plevák -5:32, 27. Pešek -8:39, 29. Nepustil -9:07, 40. Vojta -11:34, 42. Magnusek (všichni ČR) -11:41.
Juniorky:
1. Stirnemannová 1:09:08, 2. Meyerová (obě Švýc.) -44, 3. Benková (Maď.) -1:48, ...13. Valešová (ČR) -7:56.