Na Monte Zoncolan vyjel první Simoni, Giro dál vede Di Luca

Dvojnásobný vítěz Gilberto Simoni vyhrál sedmnáctou etapu Giro d'Italia, která končila extrémním stoupáním na vrchol Monte Zoncolan. Cílem projel těsně následován dalším italským cyklistou a svým kolegou ze stáje Saunier Duval Leonardem Piepolim.

Italský cyklista Gilberto Simoni (archivní foto)

Vedení v závodu udržel jejich krajan Danilo di Luca, který dokončil 142 kilometrů dlouhý úsek na čtvrtém místě se ztrátou 31 sekund na Simoniho. Jeho nejbližším pronásledovatelem se dnes stal Lucemburčan Andy Schleck, který dojel třetí a sesadil z průběžné druhé příčky Itala Eddyho Mazzoleniho. Di Lukův náskok v čele Gira vzrostl na dvě minuty a 24 sekund. Simoni je celkově třetí.

Závodníci museli v závěru etapy, která odstartovala v rakouském Lienzi, zdolat desetikilometrové stoupání označované za nejtěžší v Evropě. Na náročném úseku s až dvaadvacetiprocentním sklonem vozovky je povzbuzovalo odhadem 60 tisíc fanoušků.

Bouřlivou atmosféru poznali na vlastní kůži i čeští účastníci závodu. Pavel Padrnos dojel na 55. místě necelých deset minut po Simonim, František Raboň obsadil 118. pozici se ztrátou 16 minut.

Ve čtvrtek absolvuje peloton rovinatou etapu dlouhou 203 kilometrů z Udine do Riese Pio X.

Giro - 17. etapa (142 km):
1. Simoni 3:51:52, 2. Piepoli (oba It.) stejný čas, 3. A. Schleck (Luc.) -7, 4. Di Luca -31, 5. Cunego -37, 6. Codol (všichni It.) -58, 7. Perez Cuapio (Mex.) -1:19, 8. Pellizotti -1:40, 9. Bruseghin (oba It.) -1:57, 10. Parra Pinto (Kol.) -2:02, ...55. Padrnos -9:50, 118. Raboň (oba ČR) -16:14.
Průběžné pořadí:
1. Di Luca 77:35:35, 2. A. Schleck -2:24, 3. Simoni -2:28, 4. Cunego -3:29, 5. Mazzoleni -3:46, 6. Ricco (oba It.) -5:19, 7. Arroyo (Šp.) -10:00, 8. Petrov -10:25, 9. Pellizotti -10:39, 10. Bruseghin -10:55, ...70. Padrnos -1:47:16, 75. Raboň -1:50:33.