Rasmussen nestačil v Pyrenejích jen na Contadora a zvýšil náskok

PLATEAU-DE-BEILLE

Dánský cyklista Michael Rasmussen udělal ve 14. etapě výrazný krok k celkovému vítězství na Tour de France. Lídr průběžného pořadí nestačil v nedělní náročné pyrenejské etapě pouze v závěru na Španěla Alberta Contadora, před nímž nyní celkově vede o 2:23 minuty.

Duo Rasmussen a Contador setřáslo své soupeře častými nástupy během závěrečného stoupání do stanice lanovky na Plateau-de-Beille. Těsně před páskou měl po 197 km rychlejší spurt Contador, který si dojel pro premiérové vítězství na Tour a posunul se díky tomu ze třetího na druhé místo celkového pořadí.

Šestatřicet sekund za nejrychlejším duem dojel vítěz královské alpské etapy Juan Soler z Kolumbie, jenž o tři sekundy porazil Američana Leviho Leipheimera. Dvaapadesát sekund zaostal na pátém místě Španěl Carlos Sastre a až minutu za ním se na vrcholu objevila německo-australská dvojice Andreas Klöden, Cadel Evans. Bývalý biker Evans klesl z druhého na třetí místo. Za Rasmussenem po sobotě zaostával rovnou minutu, nyní je zpět o 3:04.

Už v prvním ze dvou těžkých stoupání nejvyšší kategorie odpadl Alexandr Vinokurov, jehož zmrtvýchvstání se tak omezilo pouze na sobotní časovku, kterou s velkým náskokem vyhrál. Dnes však nestačil v sedmnáctikilometrovém výšlapu na Port de Pailheres, v jen o kilometr kratším výjezdu na Plateau-de-Beille se již mezi nejlepšími neobjevil.

Vrchařské schopnosti jezdců prověří i pondělní 15. etapa, v níž jsou na 196 kilometrech dvě stoupání druhé, dvě první a jedno nejtěžší kategorie.

Tour de France - 14. etapa (197 km)
1. Contador (Šp.) 5:25:48 hod., 2. Rasmussen (Dán.) stejný čas, 3. Soler (Kol.) -37, 4. Leipheimer (USA) -40, 5. Sastre (Šp.) -53, 6. Klöden (Něm.), 7. Evans (Austr.) oba -1:52, 8. Colom (Šp.), 9. Kašečkin (Kaz.) oba -2:23, 10. Popovyč (Ukr.) -3:06.
Průběžné pořadí
1. Rasmussen 64:12:15, 2. Contador -2:23, 3. Evans -3:04, 4. Leipheimer -4:25, 5. Klöden -4:38, 6. Sastre -5:50, 7. Kašečkin -6:58, 8. Astarloza -8:25, 9. Valverde (oba Šp.) -9:45, 10. Popovyč -10:55.