Devolder je po časovce novým lídrem cyklistické Vuelty

První časovka letošního ročníku Vuelty vynesla na první místo průběžného pořadí belgického cyklistu Stijna Devoldera. Člen týmu Discovery Channel v sobotní 52,5 km dlouhé jízdě proti chronometru obsadil třetí místo a celkově vede o rovnou půlminutu před vítězem předloňské Vuelty Denisem Meňšovem.

Vítězem osmé etapy se stal úřadující německý mistr Bert Grabsch, jenž dosáhl největšího úspěchu své kariéry s náskokem 34 sekund před maďarským specialistou Lászlem Bodrogim. Devolder byl zpět o 48 sekund a ze zlatého trikotu lídra svlékl Rusa Vladimira Jefimkina, který v sobotu obsadil 18. pozici a klesl na průběžnou třetí příčku.

Český debutant na velkých etapových závodech Roman Kreuziger dokončil nezvykle dlouhou časovku na 107. místě téměř o sedm minut pomaleji než Grabsch. Přesto si v celkovém pořadí výrazně nepohoršil, z 31. místa klesl pouze o tři příčky.

V neděli pokračuje Vuelta horskou etapou do Pyrenejí.

Vuelta - 8. etapa (časovka 49 km):
1. Grabsch (Něm.) 57:05 min., 2. Bodrogi (Maď.) -34, 3. Devolder (Belg.) -48, 4. Meňšov (Rus.) -1:18, 5. Bäckstedt (Švéd.) -1:37, 6. Schumacher (Něm.) -1:52, 7. McCartney (USA) -1:55, 8. Posthuma (Niz.) -2:01, 9. Champion (Fr.) -2:15, 10. S. González (Šp.) -2:18, ...107. Kreuziger (ČR) - 6:56.
Průběžné pořadí:
1. Devolder 29:25:55, 2. Meňšov -30, 3. Jefimkin (Rus.) -1:28, 4. Evans (Austr.) -1:54, 5. Monfort (Belg.) -2:12, 6. Chavanel (Fr.) -3:00, 7. Sastre -3:15, 8. Barredo (oba Šp.) -3:41, 9. Karpec (Rus.) -3:44, 10. Bertagnolli (It.) -4:03, ...34. Kreuziger -9:51.