Ullrich opět stáhl Armstrongův náskok v čele Tour

AX-LES-THERMES

Na pouhých patnáct sekund stáhl německý cyklista Jan Ullrich náskok Lance Armstronga z USA v čele průběžného pořadí Tour de France. První pyrenejskou etapu, celkem již třináctou vyhrál Španěl Carlos Sastre.

Němec Jan Ullrich přijíždí do cíle 13. etapy Tour de France.

Španělský cyklista těsně před cílovou čárou vytáhl z kapsy na zádech dudlík a pro druhé vítězství v šestileté profesionální kariéře si dojel s touto dětskou výbavou v puse.

Ullrich po suverénním vítězství v páteční časovce zaútočil v posledních dvou kilometrech závěrečného stoupání ke stanici lanovky Axe-3-Domaines do výšky 1372 metrů a povedlo se mu Armstronga utrhnout. V cíli byl o sedm sekund dříve než Američan a navíc získal časovou bonifikaci za druhé místo.

"Nejsem zklamaný, vydržel jsem až do konce a mám stále žlutý trikot," tvrdil v cíli Armstrong, ale jeho výraz v tváři měl ke spokojenosti daleko. "Cesta Pyrenejemi je ještě dlouhá," dodal Američan, který v průběhu etapy opět vydatně těžil z týmové spolupráce.

Vinokurov nastoupil příliš brzy

V závěsu za Ullrichem dojel Španěl Haimar Zubeldia, který je celkově čtvrtý. Průběžné třetí místo uhájil Kazach Alexandr Vinokurov, jenž skončil pátý a na dvojici hlavních favoritů ztrácí minutu. "Možná jsem zahájil útok moc brzy. Jan pak nasadil ďábelské tempo, které jsem nemohl vydržet," posteskl si Vinokurov, jehož ztráta na Armstronga vzrostla o deset sekund.

Ullrich se dlouho držel za vítězem předchozích čtyř ročníků Tour a aktivitu na rozpáleném asfaltu přenechával jiným. Podle nejlepšího vrchaře závodu Francouze Richarda Virenqua trápily Němce žaludeční potíže, ale v závěru to na šampionovi Tour z roku 1997 nebylo znát.

Šance na žlutý trikot

"Teď má šanci na žlutý trikot. Jan je na tom velmi dobře. Mám radost, že se nebojí útočit," chválil Ullricha za dnešní výkon šéf stáje Bianchi Rudy Pevenage.

V úvodu etapy dlouhé 197 kilometrů ujela desetičlenná skupina a vypracovala si až osmiminutový náskok. Byl v ní i Nor Thor Hushovd, který vyhrál obě rychlostní prémie a posunul se v bodovací soutěži na třetí místo za Australany Badena Cookea a Robbieho McEwena.

V neděli opustí účastníci 90. ročníku Tour poprvé francouzské území a v další pyrenejské etapě pojedou 20 kilometrů v Baskicku po španělské půdě. Čtrnáctá část závodu vede ze Saint-Girons do Loudenvielle-Le Leron a měří 191,5 km. Cyklisté v ní absolvují šest stoupání první a druhé kategorie.