Rubriky:

Cyklistika

Arbitráž odebrala Landisovi titul z Tour de France

20. září 2007 20:11 - PAŘÍŽ

Loňský vítěz cyklistické Tour de France Floyd Landis byl ve čtvrtek tříčlennou americkou arbitráží shledán vinným z dopingu. Znamená to, že přišel o titul vítěze slavného závodu z roku 2006, který připadl v pořadí druhému Španělovi Oscaru Pereirovi, a navíc si musí odpykat dvouletý trest za doping v sedmnácté etapě předminulého ročníku Tour de France.

Landis má poslední možnost odvolat se ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne. Jedenatřicetiletý Američan je tak prvním cyklistou ve stopětileté historii Tour de France, který kvůli dopingu přišel o celkové vítězství. O jeho vině nakonec rozhodla tříčlenná arbitráž, které trvalo čtyři měsíce, než vynesla v kalifornském Malibu dnešní verdikt. Závěr přitom nebyl jednomyslný, podle agentury AP byli dva členové pro a jeden proti.

Landis na sebe v sedmnácté etapě loňského ročníku upozornil už v sedle svého kola. Ačkoli v předešlé etapě málem zkolaboval a nabral obrovskou ztrátu, o den později všem soupeřům ujel o téměř šest minut a dlouhým sólovým únikem se vrátil do hry o triumf. Ten si v dalších etapách nakonec opravdu vybojoval a protože celou Tour bojoval i s poraněným kyčelním kloubem, byl považován za nového hrdinu dopingovými skandály těžce poškozeného závodu.

Testosteron v moči

Záhy však byl v Landisově vzorku moči, odebraném právě po "zázračné" sedmnácté etapě, objeven syntetický testosteron. Nález poté potvrdil i B-vzorek a v tisku se objevily informace, že poměr testosteronu vůči jinému hormonu epitestosteronu dosáhl hodnoty 11:1, zatímco povolený poměr je jen 4:1.

Američan svou vinu vytrvale popíral a zpochybnil i práci francouzské protidopingové laboratoře v Chatenay-Malabry, kterou obvinil ze spiknutí. Tanto způsob obhajoby však dnes arbitráž neuznala. Landis tak nejen neuhájil své vítězství na Tour, ale navíc dostal dvouletý trest, který mu běží zpětně od letošního ledna.

Landis dál trvá na své nevině. "Toto rozhodnutí je ranou pro všechny cyklisty a sportovce. Jen ukazuje, že systém je vadný. Jsem nevinný a my to dokážeme," citovala agentura Reuters jeho prohlášení.

Předseda Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Pat McQuaid naopak dnešní verdikt uvítal. "Byl uznán vinným. To dokazuje, že systém funguje, ať už jde o kohokoli," řekl McQuaid a potvrdil, že vítězem Tour de France za rok 2006 bude vyhlášen Španěl Oscar Pereiro. "Je to vítězství všech cyklistů, kteří dodržují pravidla fair play," řekl Travis Tygart, šéf americké antidopingové agentury, která Landisovy vzorky zkoumala.

ČTK

Časová osa: Cyklistika | Tour de France

Filtr článků - Cyklistika