Contador zvýšil po horské časovce vedení na Giru

PLAN DE CORONES

Náročnou horskou časovku v pondělí na Giru d'Italia vyhrál domácí cyklista Franco Pellizotti. Čtvrté místo obsadil španělský lídr závodu Alberto Contador, jenž zvýšil své vedení v celkovém pořadí na 41 sekund.

Pondělní šestnáctá etapa byla dlouhá necelých třináct kilometrů, nicméně na jezdce během nich čekalo převýšení téměř 1100 metrů a cíl byl v lyžařském středisku Plan de Corones ve výšce 2273 metrů nad mořem.

Pellizotti dosáhl na extrémní trati času 40:26 a o šest sekund porazil krajana Emanuela Sellu, jenž vyhrál předchozí dvě horské etapy. Třetí skončil bývalý dvojnásobný vítěz Gira Gilberto Simoni, který byl zpět o dalších jedenáct sekund.

V růžovém trikotu jedoucí lídr Contador ztratil 22 sekund na Pellizottiho, ale porazil o osm sekund svého nejbližšího pronásledovatele v celkovém pořadí Riccarda Ricca, jenž skončil pátý. Loňský vítěz Tour de France Contador, který jede od pádu v osmé etapě s vlasovou zlomeninou v loktu, má nyní v čele pořadí náskok 41 sekund. Třetí je nově s odstupem 1:21 Simoni.

"Chtěl jsem si udržet růžový trikot a pokusit se získat nějaké sekundy a přesně to se mi povedlo," pochvaloval si šťastný Contador, jemuž k dnešnímu výsledku pomohla i znalost trasy. "Ráno jsem si šel silnici prohlédnout a projel jsem si závěrečnou pasáž. Jsem rád, že jsem to udělal, protože jsem pak díky tomu použil větší pastorky, což bylo hodně důležité," dodal jezdec týmu Astana.

Raboň obsadil 92. místo

Čtvrtým místem podpořil Contador své šance na celkový triumf, který ale musí potvrdit především v pátek a sobotu, kdy jsou na programu poslední kopcovité etapy. "Teď je nás asi pět nebo šest, kteří máme šanci na vítězství. Mými hlavními rivaly jsou nyní Ricco a Simoni, ale já si hodně věřím, protože moje forma stoupá," uvedl pětadvacetiletý madridský rodák.

Jediný český cyklista na Giru František Raboň v pondělí obsadil 92. pozici a v celkovém hodnocení uzavírá první stovku.

V závěru etapy, kterou v ostrůvcích sněhu lemovaly tisíce diváku, nebyla nouze o dramatické okamžiky. Vyčerpáním v cíli zkolaboval Australan Christopher Sutton, běloruský cyklista Vasil Kirijenko zase prošel cílem pěšky, poté co mu vypovědělo službu jeho kolo.

Po těžkých etapách v Dolomitech čekají na peloton v posledním týdnu Gira méně náročné dny. V úterý je volno a ve středu je na programu rovinatá, 146 km dlouhá etapa s cílem ve švýcarském Locarnu.

Giro d'Italia - 16. etapa (časovka 12,8 km):
1. Pellizotti 40:26, 2. Sella -6, 3. Simoni (všichni It.) -17, 4. Contador (Šp.) -22, 5. Ricco (It.) -30, 6. Rujano (Venez.) -49, 7. Bruseghin -1:04, 8. Pozzovivo -1:43, 9. Di Luca (všichni It.) -1:45, 10. Meňšov (Rus.) -1:49, ...92. Raboň (ČR) -6:24.
Průběžné pořadí:
1. Contador 68:47:31, 2. Ricco -41, 3. Simoni -1:21, 4. Bruseghin -2:00, 5. Pellizotti -2:05, 6. Di Luca -2:18, 7. Meňšov -2:47, 8. Sella -4:25, 9. Van Den Broeck (Belg.) -4:26, 10. Pozzovivo -5:25, ...100. Raboň -1:59:35.