Veterán Voigt vyhrál po sólovém úniku 18. etapu na Giru

Šestatřicetiletý cyklista Jens Voigt vyhrál po sólovém úniku 18. etapu Gira d'Italia a po středečním úspěchu Andreho Greipela se postaral o druhé německé vítězství za sebou. Čtvrtečních 147 kilometrů nic nezměnilo na celkovém pořadí, v jehož čele je s náskokem 41 sekund Španěl Alberto Contador.

Berlínský rodák Voigt ze stáje CSC byl od osmého kilometru členem dvanáctičlenné skupiny uprchlíků. Od ní se odpoutal 35 kilometrů před cílem, jenž byl v dějišti letošního mistrovství světa Varese. Pro své první vítězství na Giru v kariéře si dojel s náskokem 70 sekund před italskou trojicí Giovanni Visconti, Rinaldo Nocentini a Gabriele Bosisio.

"Musel jsem to zkusit na vlastní pěst, protože jsem věděl, že ve spurtu bych neměl žádnou šanci," vysvětlil Voigt svůj únik, díky němuž si po dvou triumfech na Tour de France připsal etapový vavřín i na dalším velkém závodě.

Hlavní pole cyklistů se všemi favority dorazilo do cíle v poklidném tempu s odstupem téměř osmi minut. Jediný český zástupce František Raboň ztratil ještě o tři minuty víc.

V pátek čeká peloton Gira 228 km dlouhá etapa přes italské Alpy z Legnana do Monte Pora.

GIRO D´ITALIA - 18. etapa (147 km):
1. Voigt (Něm.) 3:22:46, 2. Visconti, 3. Nocentini, 4. Bosisio všichni -1:07, 5. Bennati, 6. Bettini (všichni It.), 7. Cardeňas (Kol.), 8. Pérez (Šp.), 9. Ardila (Kol.) všichni -2:04, 10. J. Rodríguez (Šp.) -2:06, ...118. Raboň (ČR) -10:54.
Průběžné pořadí:
1. Contador (Šp.) 75:45:17, 2. Ricco -41, 3. Simoni -1:21, 4. Bruseghin -2:00, 5. Pellizotti -2:05, 6. Di Luca (všichni It.) -2:18, 7. Meňšov (Rus.) -2:47, 8. Sella (It.) -4:25, 9. Van Den Broeck (Belg.) -4:26, 10. Pozzovivo (It.) -5:25, ...100. Raboň -2:03:50.