Kreuziger vyhrál časovku Kolem Švýcarska a oblékne žlutý trikot

COL DU KLAUSEN

Český cyklista Roman Kreuziger vyhrál osmou etapu závodu Kolem Švýcarska, kterou byla 25 kilometrů dlouhá časovka, a posunul se na první místo průběžné klasifikace. Ve vedení vystřídal Lucemburčana Kima Kirchena. Před poslední etapou čtvrtého nejprestižnějšího závodu světa, jejíž cíl uvidí diváci v Bernu, má na druhého Klödena náskok 48 vteřin.

Rodák z Moravské Třebové útočil z druhého místa se ztrátou 27 vteřin, etapu s převýšením 1556 metrů však jasně opanoval a s náskokem 16 vteřin zvítězil před druhým Josém Rujanem z Venezuely. Dosavadní lídr Pro Tour závodu Kirchen se trápil a skončil hluboko v poli poražených a propadl se až na sedmé místo celkové klasifikace.

"Byla to velmi těžká etapa. Ale věřil jsem si na ni již pár dní předem. Věděl jsem, že jsem v dobré formě. Navíc jsem do ní vstupoval s velkou motivací, protože jsem věděl, že mám velkou šanci získat žlutý trikot," řekl Kreuziger bezprostředně po závodě na televizní stanici Galaxie Sport.

Do zítřejší závěrečné etapy, která povede z Altdorfu do Bernu a bude dlouhá 168 kilometrů, nastoupí člen stáje Liquigas s náskokem 48 vteřin na druhého Němce Andrease Klödena. "Zítřejší etapa by neměla být příšliš těžká. Je tam sice několik sotupání, ale věřím, že ji zvládnu," doufá Kreuziger.

Kolem Švýcarska - 8. etapa (časovka na 25 km):
1. Kreuziger (ČR) 1:00:22, 2. Rujano (Ven.) -16, 3. Klöden (Něm.) -17, 4. Cunego (It.) -54, 5. F. Schleck (Luc.) -1:26, 6. Voigt (Něm.) -1:35.
Průběžné pořadí:
1. Kreuziger 31:42:31, 2. Klöden -48, 3. Antón (Šp.) -1:55, 4. Cunego -2:11, 5. Lövkvist (Švéd.) -2:37, 6. A. Schleck (Luc.) -2:57.