Cyklistika

Benčík vyhrál poprvé mistrovský závod s hromadným startem

29. června 2008 16:42 - JINDŘICHŮV HRADEC

Cyklista Petr Benčík získal ve 32 letech svůj první domácí titul v závodu s hromadným startem v kategorii elite. V Jindřichově Hradci v neděli dojel do cíle 195 kilometrů dlouhého závodu na třetím místě za slovenskou dvojicí Matej Jurčo a Roman Broniš. Stříbrnou medaili v českém šampionátu vybojoval Martin Hebík a třetí skončil Stanislav Kozubek.

Hned po startu se od pelotonu odpojila čtyřčlenná skupina, v níž jeli Broniš, Jiří Nesveda, Jiří Šíbl a Jakub Danačík. Tato čtveřice bojovala v úniku dlouhých 145 kilometrů a na peloton si vytvořila náskok až tři minuty.

Hlavní pole však uprchlíky v sedmém z deseti okruhů dlouhých 19,5 km dojelo, všichni tři Češi pak tempu nestačili a vzdali. O osudu závodu se rozhodlo asi deset kilometrů před cílem, kdy se utrhla desetičlenná skupina.

Zhruba kilometr před cílem z ní odskočil Hebík, ale hlavně zásluhou kvarteta cyklistů PSK Whirlpool Author o malý náskok přišel. Čeští jezdci si příliš nehlídali slovenské duo a soustředili se na boj o domácí titul. Benčíkovi rozjel spurt především Andrle, který mu pomohl k premiérovému úspěchu.

Zářil štěstím

Benčík v cíli zářil štěstím. "Vyhrál jsem jeden z nejtěžších domácích šampionátů. Tak férový závod jsem na českých silnicích neviděl nejméně pět let. Je to ta nejlepší oslava mého svátku, jsem strašně šťastný," chrlil ze sebe.

Na stupních vítězů stál při domácím šampionátu již několikrát, ale zlato mu ve sbírce stále chybělo. "Mnohokrát jsem byl v roli favorita, ale vyšlo to až na sklonku kariéry," dodal Benčík.

Hebík, který se v závěru pokusil uspět samostatně, přiznal, že mu došly síly. "V posledním kole jsem zkoušel několikrát odjet, měl jsem v úmyslu přijet do cíle sám. V ulicích města se mi to sice povedlo, ale soupeři mě sjeli v nejméně vhodný okamžik, asi pět set metrů před cílem. Jen jsem se zavěsil do háku a nakonec vybojoval stříbro," řekl novinářům Hebík, ale navzdory životnímu úspěchu nadšený nebyl. "Ke zlatu bylo hodně blízko. Druhé místo je hezké, ale je to jen stříbro," dodal Hebík.

Chyběl Roman Kreuziger

Mezi 145 jezdci na startu chyběl nejlepší český cyklista současnosti Roman Kreuziger, vítěz závodu Kolem Švýcarska, jenž dal přednost přípravě na Tour de France.

V kategorii do 23 let se ze zlata radoval Ondřej Zelinka, jenž ve spurtu hlavního pole podlehl pouze staršímu Adamu Homolkovi. Druhý mezi mladíky skončil Zdeněk Křížek a bronz získal cyklokrosař Ondřej Bambula.

Muži - elite:

1. Jurčo 4:34:36, 2. Broniš (oba SR), 3. Benčík (PSK Whirpool-Author), 4. Hebík (Sparta Praha), 5. Kozubek (PSK Whirpool-Author), 6. Boubal (Ratisbona Řezno), 7. Prázdnovský (SR), 8. Andrle, 9. Fr. Klouček (oba PSK Whirpool-Author), 10. Raboň (High Road) všichni stejný čas.

Pořadí MČR: 1. Benčík, 2. Hebík, 3. Kouzubek, 4. Boubal, 5. Andrle, 6. Fr. Klouček, 7. Raboň.
Kategorie do 23 let:

1. Zelinka 4:35:29, 2. Křížek (oba Sparta Praha), 3. O. Bambula (Budvar Tábor) oba stejný čas.

Časová osa: Cyklistika