Rubriky:

Cyklistika

Benčík se dočkal titulu a teď sní o olympiádě

29. června 2008 18:31 - JINDŘICHŮV HRADEC

Velký sen si splnil cyklista Petr Benčík, který ve dvaatřiceti letech vybojoval v Jindřichově Hradci poprvé v kariéře mistrovský titul v kategorii elite. Člen elitní domácí stáje PSK Whirlpool Author doufá, že nezůstane u jednoho snu a brzy bude mít další důvod k radosti. Rád by startoval na olympijských hrách a nedělní úspěch ho zřejmě do Pekingu posune.

"Jako mistr republiky byl měl jet právě Benčík," řekl v neděli novinářům Josef Regec, předseda silniční komise Českého svazu cyklistiky, která se na tom shodla. "Ještě to musí schválit presidium svazu," dodal Regec. Benčík by tak měl v Pekingu startovat po boku současné hvězdy Romana Kreuzigra.

Nedělní vítězství řadí Benčík ve své kariéře jednoznačně nejvýše. "Vyhrál jsem zlato na domácím mistrovství ve všech kategoriích, ale tohle se nedá s ničím srovnat. Čekal jsem na to strašně dlouho," řekl.

Letošní šampionát byl jeden z nejtěžších

Úspěchu si cenil o to víc, že letošní šampionát byl podle něj jeden z nejtěžších. "Tak férový závod jsem na českých silnicích neviděl nejméně pět let. Prakticky každý domácí mistrák jsem patřil k favoritům, snad nikdy jsem neskončil hůře než desátý, ale kýžený titul jsem získal až na sklonku kariéry. Jsem strašně šťastný. Teď již mohu s cyklistikou snad skončit," řekl s úsměvem novoborský rodák, který projel cílem společného závodu českých a slovenských cyklistů za dvojicí Matej Jurčo, Roman Broniš.

"Poslední dvě kola se jela snad šedesátkou. Byla to totální férovka, žádné taktizování, něco neskutečného. V závěru mi to skvěle rozjel Andy (René Andrle) a to již snad ani prohrát nešlo. Má na tom zlatu velký podíl. Měli jsme v plánu, že do cíle přijedeme sami spolu, ale nakonec to vyšlo jen takto," uvedl Benčík.

Pochvaloval si styl, jakým se závodilo

Zkušený cyklista si velmi pochvaloval styl, jakým se závodilo. "Byla to cyklistika se vším všudy. Stačí, když všichni chtějí jet, a když se k tomu přidají kvalitní jezdci ze Slovenska. Byla z toho hezká cyklistická podívaná," řekl Benčík a poukázal na rychlostní průměr, který se blížil ke 43 kilometrům za hodinu. "A to je přece již slušné," prohlásil.

Titul se chystá řádně oslavit. "Myslím, že mě čeká dietní chyba. S životosprávou sportovce se to neslučuje," řekl s úsměvem. "Příliš to ale přehnat nemohu, již ve čtvrtek startuje etapový závod Vysočina a pak mě čekají závody v Číně," dodal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika