Španěl Freire vyhrál 14. etapu Tour de France

PAŘÍŽ/PRAHA

Španěl Oscar Freire vyhrál 14. etapu cyklistické Tour de France. Dvaatřicetiletý jezdec stáje Rabobank zvítězil v hromadném spurtu, v čele průběžného pořadí zůstává Australan Evans. Druhý v sobotu dosprintoval Kolumbijec Leonardo Duque z Cofidisu, třetí Němec Erik Zabel ze stáje Team Milram. Roman Kreuziger dojel v hlavním poli na 42. místě ve stejném čase jako vítěz.

Čtrnáctá etapa z Nimes do Digne-les-Bains byla 194,5 km dlouhá a ve žlutém trikotu do ní odstartoval Australan Cadel Evans. Ve 12:22 odstartovalo 158 jezdců.

Na třetí vítězství v řadě nedosáhl dráhový mistr světa Brit Mark Cavendish, který odpadl v závěrečném stoupání na Col de L’Orme 9,5 km před cílem. V následném sjezdu zaútočil Sylvain Chavanel z stáje Cofidis, náskok si ale nevytvořil.

Rozhodovalo se v hromadném sprintu, který vyhrál Španěl Freire. Bývalý trojnásobný mistr světa přesprintoval zkušeného Zabela a Kolumbijce Duqueho. „Jsem moc spokojený. Dneska to byla perfektní etapa s těžkým závěrem. Absence Cavendishe byla pro mě skvělou příležitostí, kterou jsem využil. Držel jsem se za Zabelem a když jsem viděl mezeru, zaútočil jsem,“ popsal vítěz finiš v rozhovoru pro Eurosport.

Roman Kreuziger dojel v hlavním poli na 42. místě, ale dokázal vyhrát druhou vrchařskou prémii a získal tři body v souboji o puntíkovaný trikot pro nejlepšího vrchaře. Ve žlutém trikotu zůstal Australan Evans, na něhož český reprezentant ze stáje Liquidas na 19. místě ztrácí 7:11 minuty.

V neděli už peleton zamíří do Alp, etapa vede z Embrunu do Prato Nevoso v Itálii.

Tour de France, 14. etapa (194,5 km):
1. Freire (Šp.) 4:13:08, 2. Duque (Kol.), 3. Zabel (Něm.), 4. Dean (N. Zél.), 5. De Jongh (Niz.), 6. Ballan (It.), 7. Perez (Šp.), 8. Pineau (Fr.), 9. Tosatto (It.), 10. Hushovd (Nor.), ...42. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Evans (Austr.) 59:01:55, 2. Schleck (Luc.) -1, 3. Vandevelde (USA) -38, 4. Kohl (Rak.) -46, 5. Meňšov (Rus.) -57, 6. Sastre (Šp.) -1:28, 7. Kirchen (Luc.) -1:56, 8. Jefimkin (Rus.) -2:32, 9. Astarloza (Šp.) -3:51, 10. Nibali (It.) -4:18, ...19. Kreuziger -7:11.