Rubriky:

Cyklistika

Kreuziger: Tohle umístění mě nijak zvlášť nedráždí

28. července 2008 06:00

Český cyklista Roman Kreuziger ve svém premiérovém startu na nejslavnějším etapovém závodě Tour de France obsadil v konečném pořadí vynikající 13. příčku, ale nijak zvlášť ho to nedráždí. "Možná to bude znít až moc sebevědomě, ale s něčím takovým jsem počítal," řekl po závodě Kreuziger.

Romane, třináctá příčka v celkovém pořadí Tour je historicky nejlepším českým výsledkem. Máte z ní velkou radost?

Abych pravdu řekl, nijak zvlášť mě to nedráždí. Možná to bude znít až moc sebevědomě, ale s něčím takovým jsem počítal. Věděl jsem, že pokud chci bojovat o bílý trikot nejlepšího jezdce do 25 let, musím se celkově pohybovat někde kolem desátého, patnáctého místa. Mým prvotním cílem bylo napoprvé dojet do Paříže, což se povedlo, umístění ale nepřeceňuju.

Věřil jste před sobotní časovkou, že ještě můžete dosáhnout na bílý trikot?

Bylo mi jasné, že ztráta na Andyho Schlecka je moc velká, chtělo to tak něco kolem minutky. Andy měl navíc štěstí, že ho při časovce dojel Kirchen a on se mohl držet jeho tempa.

Druhé místo mezi mladíky ale vůbec není špatné...

To sice není, ale za čtrnáct dní si všichni budou pamatovat jen vítěze.

Co chybělo k tomu, abyste bílý trikot získal?

Asi ty vteřinky, které jsem poztrácel na rovinách v úvodu závodu. Andy Schleck byl ale v kopcích výborný, řekl bych, že suverénně nejlepší ze všech. Proto to ani není ostuda, že jsem s ním prohrál.

Takže bylo určitě spokojené i vedení týmu...

Celkem ano, ale po ramenou nás nikdo neplácá. Na Tour se cení hlavně první desítka, navíc se nám nepovedlo vyhrát ani jednu etapu. To je trošku naše vada na kráse.

Před startem jste prohlásil, že na Tour hodláte hlavně sbírat zkušenosti. Co jste si tedy z premiéry odnesl?

Především to, že se člověk musí celé tři týdny maximálně koncentrovat. Oprostit se od tlaku médií a toho všeho humbuku kolem závodu. Ukázalo se, že rozhodují absolutní maličkosti, byla to pro mě obrovská škola. A moc si cením toho, že jsem ani jednou nespadl.

Kdy vám bylo během závodu nejhůř?

Asi to bude vypadat divně, ale teď při páteční etapě. Jelo se strašně rychle, doslova jsem si to protrpěl. A krizi jsem měl i v desáté etapě na Hautacam.

Letos jste si Tour osahal, troufl byste si už příští rok na roli lídra týmu?

To nezáleží jen na mně. Ale tenhle závod se mi moc líbí a příští rok svůj program určitě víc přizpůsobím Tour. Věřím, že budu ještě silnější.

Tři týdny na kole musí být pořádně znát. Co na to vaše nohy?

Jsou ještě celkem dobré, cítím, že pořád táhnou.

Takže si žádný velký odpočinek nedopřejete?

Týden volna by mi asi přišel vhod, jenže už v pondělí mě čeká kritérium v Belgii, ve středu v Itálii, ve čtvrtek v Rakousku a o víkendu klasický závod ve španělském San Sebastianu.

To je pořádný zápřah...

Kvůli olympiádě bych stejně musel trénovat, takže je pro mě lepší závodit, než polykat někde kilometry sám. Závody mi určitě dají víc.

Jan Krůta, Jaroslav Jiránek, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika