Deštivou 12. etapu Vuelty ovládli Italové, vyhrál Bettini

SUANCES

Mistr světa Paolo Bettini vyhrál čtvrteční dvanáctou etapu cyklistické Vuelty, kterou jezdcům zkomplikovalo chladné počasí a déšť. Po 186 kilometrech z Burgosu do Suances byli ve finiši vedoucí skupiny s většinou favoritů nejrychlejší italští závodníci. Za Bettinim dojeli v mírném stoupání do cíle Davide Rebellin a Damiano Cunego.

Vedoucí muž průběžného pořadí Španěl Egoi Martínez skončil šestý se ztrátou čtyř sekund a dál má v čele náskok jedenácti sekund před druhým Američanem Levim Leipheimerem. V dnešní etapě se trápil jeden z favoritů Alejandro Valverde, jenž kvůli potížím s kolenem ztratil na Bettiniho téměř tři a půl minuty a vypadl z okruhu adeptů na celkové vítězství. Z průběžného čtvrtého místa klesl na jedenáctou pozici.

O úspěch v dlouhém úniku usilovali vítěz desáté etapy Sébastien Hinault, další Francouz Sandy Casar a Ital Manuel Quinziato, kteří ujeli osm kilometrů po startu. První skupina pronásledovatelů s elitními jezdci je však 25 km před cílem dostihla.

V pátek mají cyklisté druhý a poslední den volna.

Vuelta - 12. etapa (186,4 km)
1. Bettini 4:42:44, 2. Rebellin, 3. Cunego, 4. Ballan (všichni It.), 5. Contador všichni stejný čas, 6. Martínez (oba Šp.), 7. Zaugg (Švýc.), 8. Sastre (Šp.), 9. Leipheimer (USA), 10. Anton (Šp.) všichni -4.
Průběžné pořadí
1. Martínez 45:48:33, 2. Leipheimer -11, 3. Contador -29, 4. Sastre -1:38, 5. Mosquera (Šp.) -2:10, 6. Anton -2:23, 7. Gesink (Niz.) -3:22. 8. Rebellin -3:40, 9. Bruseghin (It.) -4:09, 10. Rodríguez (Šp.) -4:10.