Rubriky:

Cyklistika

Soud nařídil znovuotevření dopingové Operace Puerto

17. ledna 2009 17:18 - MADRID

Madridský soud nařídil opětovné prošetření takzvané Operace Puerto, aféry s krevním dopingem, do které byli zapleteni například vítěz Tour de France Jan Ullrich či další cyklista Ivan Basso. Informoval o tom španělský deník El País.

Podle listu nařídil soudce Arturo Beltran znovuotevření případu poté, co zvážil řadu odvolání. Vyšetřování aféry začalo v roce 2006, kdy byly v laboratořích v Madridu a v Zaragoze při policejních raziích nalezeny anabolické steroidy, prostředky pro krevní transfuzi a sáčky s krví, která měla patřit asi padesáti předním světovým cyklistům.

Šéfem laboratoří byl lékař Eufemiano Fuentes, který byl kvůli podezření z poskytování dopingu sportovcům spolu s několika dalšími lidmi zatčen. Kauza však byla v březnu 2007 uzavřena, když Serano prohlásil, že navzdory potvrzeným dopingovým praktikám není dostatek důkazů.

Po roce se objevily nové důkazy a případ byl znovu vyšetřován, ale loni na podzim byl opět uzavřen. Poskytování dopingu nebylo podle tehdejších španělských zákonů trestným činem a nepodařilo se prokázat, že Fuentes ohrozil zdraví sportovců.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika