Cyklistka Krupeckaiteová vytvořila světový rekord na 500 metrů

PRUSZKÓW

Litevská cyklistka Simona Krupeckaiteová vytvořila v úvodním dnu světového šampionátu dráhařů v polském Pruzskówě světový rekord v závodě na 500 metrů s pevným startem. Trať prolétla v čase 33,296 sekundy a z dosavadního maxima Australanky Anny Mearesové, která ve středu skončila druhá, ubrala téměř tři desetiny sekundy.

Čeští cyklisté na úvod pětidenního programu neuspěli. Lada Kozlíková obsadila čtrnácté místo ve stíhacím závodu na tři kilometry, stejnou příčku vybojovalo trio Adam Ptáčník, Filip Ditzel a Tomáš Bábek v týmovém sprintu, a tak nejlepšího umístění dosáhl Milan Kadlec, který skončil desátý v bodovacím závodě.

Kozlíkové, která dokázala v sezoně jednou skončit i na medailové pozici při Světového poháru, dnes závod nevyšel. Dosáhla času 3:43,880, zatímco na postup alespoň do souboje o bronz potřebovala jet o téměř devět sekund rychleji. V kvalifikaci byla nejrychlejší Wendy Houvenaghelová z Británie, ale ve finále ji předčila Alison Shanksová z Nového Zélandu, jež časem 3:29,807 porazila favoritku o více než dvě sekundy.

V bodovacím závodě mužů to dlouho vypadalo na vítězství Brita Chrise Newtona, ale nakonec se smál mladý Australan Cameron Meyer. Poprvé o sobě dal vědět až v devátém bodování, které vyhrál, ale v závěru dominoval, když přidal další tři vítězství v hodnocených spurtech. Pro svoji zemi získal první zlato v této disciplíně na světových šampionátech.

Newtona ještě stihl bodově předstihnout Dán Kreutzfeldt, obhájce zlata Bělorus Kirijenka skončil pátý. Kadlec vybojoval v závodě na 40 km dvě druhá místa ve spurtech, což mu celkově stačilo k uzavření elitní desítky.

Mistrovství světa v dráhové cyklistice v Pruszkówě:
Muži:
Bodovací závod:
1. C. Meyer (Austr.) 24 bodů, 2. Kreutzfeldt (Dán.) 22, 3. Newton (Brit.) 21, 4. Tereul (Šp.) 17, 5. Kirijenka (Běl.) 15, 6. Pearce (USA) 14, ...10. Kadlec (ČR) 6.
Týmový sprint:
Finále: Francie (Bauge, d'Almeida, Sireau) 43,510 - Británie (Crampton, Kenny, Staff) 43,869, o 3. místo: Německo (Enders, Förstemann, Nimke) 43,912 - Austrálie 43,986, 5. Polsko 44,865, 6. Malajsie 44,996, ...14. ČR (Bábek, Ditzel, Ptáčník) 46,594.
Ženy:
500 m s pevným startem:
1. Krupeckaiteová (Lit.) 33,296 - světový rekord, 2. A. Mearesová (Austr.) 33,796, 3. Pendletonová (Brit.) 34,102, 4. Clairová (Fr.) 34,114, 5. Kanisová (Niz.) 34,258, 6. McCullochová (Austr.) 34,276.
Stíhací závod na 3 km:
Finále: Shanksová (N. Zél.) 3:29,807 - Houvenaghelová (Brit.) 3:32,174, o 3. místo: Sereikaiteová (Lit.) 3:33,583 - Roswellová (Brit.) 3:35,209, 5. Tomicová (Austr.), 6. Van Dijková (Niz.), ...14. Kozlíková (ČR) 3:43,880.