Rubriky:

Cyklistika

Voeckler se dočkal etapového vítězství na Tour de France

8. července 2009 17:17 - PERPIGNAN

Francouzský cyklista Thomas Voeckler poprvé v kariéře vyhrál etapu na Tour de France. V pátém dějství o délce 197 kilometrů ve středu dorazil do cíle s náskokem sedmi sekund poté, co jel většinu dne v úniku. Zároveň získal první letošní triumf pro pořadatelskou zemi. Roman Kreuziger dojel na 19. místě v hlavním pelotonu spolu se všemi konkurenty z čela průběžného pořadí a udržel si průběžnou 15. příčku.

 

Charles Platiau, Reuters

Voeckler držel v roce 2004 na Tour devět dní žlutý trikot pro vedoucího závodníka, ale etapového vítězství se dočkal až ve středu. Třicetiletý Francouz se spolu s dalšími pěti cyklisty utrhl hlavnímu poli, na které získali až čtyřminutový náskok. Pět kilometrů před cílem se Voecklerovi povedl sólový únik. Těsně před cílem mohl zpomalit a řádně si vychutnat vytoužený úspěch.

"Čekal jsem na to tak dlouho, že jsem už téměř přestal věřit, že bych mohl někdy etapu vyhrát. Uvěřil jsem až 300 metrů před cílem, kdy jsem se ohlédl a za mnou nikdo nebyl," uvedl Voeckler po dojezdu. "Nemyslel jsem si, že bychom mohli jet celou dobu v úniku, aniž by nás dohnali. Musel jsem se do toho opřít dříve, protože nejsem moc dobrý sprinter, a tak jsem to nemohl nechat až na úplný konec," dodal.

Dárek manažerovi stáje k narozeninám

Svým vítězstvím dal ideální dárek trenérovi a manažerovi stáje Bouygues Telecom Jeanu-Renému Bernaudeuaovi, který ve středu slaví 53. narozeniny. "Ani nevím, kolik mu to je, ale snad je to dobrý dárek. Tohle vítězství má však hlavně cenu pro mě a mou rodinu," svěřil se Voeckler, který svým triumfem možná i pomůže stáji najít nového sponzora. Bouygues Telecom totiž oznámil, že v příštím roce končí v cyklistice končí.

Dalších pět jezdců, kteří byli s Voecklerem, v úniku, peloton dostihl. Pouze Rus Michail Ignatěv těsně odolal nástupu britské spurtérské hvězdy Marka Cavendishe, jenž vyhrál ve finiši nedělní a pondělní etapu.

V čele průběžného pořadí se nic nezměnilo. O první místo se stále dělí Švýcar Fabian Cancellara a Američan Lance Armstrong. Následují další tři jezdci z Astany Alberto Contador, Andreas Klöden a Levi Leipheimer. Kreuziger zůstal na 15. místě se ztrátou jeden a půl minuty. Mezi jezdci do 25 let je stále druhý o 39 sekund za Němcem Tonym Martinem.

Každý se chce ukázat

V cíli si český jezdec pochvaloval, že se mu se spolujezdci ze stáje Liquigas podařilo udržet na předních místech pelotonu. "Jeli jsme skoro pořád vpředu. Na těch úzkých cestách to bylo lepší, i kvůli tomu, že tam přeci jen bylo dost nervozity. Každý se chce ukázat, navíc v prvním týdnu závodu mají ještě všichni relativně dobré nohy a výkonnostní rozdíly nejsou tak velké. Jsem rád, že jsme to zvládli v pohodě," uvedl pro svůj web.

Ani Kreuziger nečekal, že by se Voecklerovi podařilo po dlouhém úniku udržet v čele až do konce. "Myslel jsem, že se to sjede, ale Columbia ten závěr trochu podcenila. Jelo se po větru a těm vpředu to celkem nahrávalo," řekl Kreuziger, který se nepouštěl do závěrečného spurtu. "Rozhodně jsem do toho nešel, jen jsem byl poměrně vpředu a držel jsem se v háku. Spurtér ze mě nebude," dodal.

Kvůli pádu v dnešní etapě skončila Tour pro Nizozemce Roberta Gesinka. Do cíle sice dojel, ale prohlídka odhalila zlomeninu vřetenní kosti. Sedmý muž loňské Vuelty už nenastoupí do čtvrteční etapy, ve které na peloton čeká 175 kilometrů v sousedním Španělsku s cílem v Barceloně.

Tour de France - 5. etapa (197 km):

1. Voeckler (Fr.) 4:29:35, 2. Ignatěv (Rus.), 3. Cavendish (Brit.), 4. Farrar (USA), 5. Ciolek (Něm.), 6. Napolitano (It.), 7. Rojas (Šp.), 8. Mondory (Fr.), 9. Freire (Šp.), 10. Hushovd (Nor.), ...19. Kreuziger (ČR) všichni -7.

Průběžné pořadí:

1. Cancellara (Švýc.), 2. Armstrong (USA) oba 15:07:49, 3. Contador (Šp.) -19, 4. Klöden (Něm.) -23, 5. Leipheimer (USA) -31, 6. Wiggins (Brit.) -38, 7. Zubeldia (Šp.) -51, 8. Martin (Něm.) -52, 9. Zabriskie (USA) -1:06, 10. Millar (Brit.) -1:07, ...15. Kreuziger -1:31.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika