Rubriky:

Cyklistika

Devátou etapu Tour vyhrál po úniku Fedrigo, Kreuziger stále čtrnáctý

12. července 2009 16:51 - TARBES

Francouzský cyklista Pierrick Fedrigo vyhrál devátou etapu Tour de France, po níž následuje volný den. Třicetiletý domácí jezdec porazil po 160 kilometrech ve spurtu italského kolegu z úniku Franka Pellizottiho. Peloton s favority včetně Čecha Romana Kreuzigra a lídra Rinalda Nocentiniho v neděli přijel do cíle v Tarbes o 34 sekund později.

 

Jean-Paul Pelissier, Reuters

Francouzský cyklista Pierrick Fedrigo vyhrál devátou etapu Tour de France, po níž následuje volný den. Třicetiletý domácí jezdec porazil po 160 kilometrech ve spurtu italského kolegu z úniku Franka Pellizottiho. Peloton s favority včetně Čecha Romana Kreuzigra a lídra Rinalda Nocentiniho dnes přijel do cíle v Tarbes o 34 sekund později.

Bývalý francouzský mistr Fedrigo a Pellizotti zůstali v úniku jako poslední ze skupiny, která se od pelotonu odpoutala brzy po startu. "Nejprve jsme byli čtyři, pak tři, nakonec dva a já vyhrál. Je to moment absolutního štěstí," uvedl Fedrigo, který zopakoval svůj triumf na Tour z roku 2006.

Hlavní pole přivedl do cíle trojnásobný mistr světa Španěl Oscar Freire a nechyběl v něm nikdo z adeptů na celkové vítězství. Vedení uhájil Ital Nocentini, jenž má stále v čele šestisekundový náskok před Španělem Albertem Contadorem a další dvě sekundy k dobru na sedminásobného šampiona Armstronga Lance Armstronga.

"Doufal jsem, že udržím žlutý trikot až do volného dne. Do Limoges se za mnou přijde podívat manželka a záleželo mi na tom, abych ji mohl pozdravit ve žlutém," uvedl lídr Nocentini.

Kreuziger dojel na 48. místě

Třiadvacetiletý Kreuziger dojel na 48. místě a po prvním týdnu mu patří 14. pozice s odstupem 2:40 na Nocentiniho. Dvanáctého muže loňské Tour mrzela těsná porážka kolegy Pellizottiho, ale pochvaloval si bezproblémovou etapu. "Tourmalet se jel poměrně klidně a rovnoměrně. A já byl docela v pohodě, den ode de se cítím líp," uvedl na svém webu.

Cyklisté po dojezdu spěchali na letiště v Tarbes, odkud se přesunovali strávit volný den do Limoges. V úterý je čeká 194,5 km do Issoudonu, až na tři stoupání čtvrté kategorie je trasa prakticky rovinatá.

Podle Armstronga se bude situace na předních příčkách výrazně měnit až příští neděli, kdy je na programu 15. etapa s cílem na kopci ve švýcarském zimním středisku Verbier. "Teď nás čekají tři nebo čtyři dny, v nichž se asi nebude v pořadí nic dít. Řekl bych, že všichni favorité považují za další velký test Verbier," uvedl slavný navrátilec do pelotonu.

Cyklistický závod Tour de France - 9. etapa (160,5 km):

1. Fedrigo (Fr.) 4:05:31, 2. Pellizotti (It.) stejný čas, 3. Freire (Šp.), 4. Ivanov (Rus.), 5. P. Velits (SR), 6. Rojas (Šp.), 7. Van Avermaet (Belg.), 8. Lequatre (Fr.), 9. Ballan (It.), 10. Roche (Ir.), ...48. Kreuziger (ČR) všichni -34.

Průběžné pořadí:

1. Nocentini (It.) 34:24:21, 2. Contador (Šp) -6, 3. Armstrong -8, 4. Leipheimer (oba USA) -39, 5. Wiggins (Brit.) -46, 6. Klöden (Něm.) -54, 7. Martin (Něm.) -1:00, 8. Vandevelde (USA) -1:24, 9. A. Schleck (Luc.) -1:49, 10. Nibali (It.) -1:54, ...14. Kreuziger -2:40.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika