Rubriky:

Cyklistika

Cavendish opět neměl ve spurtu konkurenci, vyhrál už třetí etapu

14. července 2009 17:31 - PAŘÍŽ

Úterní 10. etapu cyklistické Tour de France z Limoges do Issoudunu vyhrál Brit Mark Cavendish ze stáje Columbia HTC a oslavil tak třetí letošní etapové vítězství. Druhý po 194,5 kilometrech dospurtoval Nor Thor Hushovd, třetí byl Američan Tyler Farrar. V průběžném vedení zůstal Ital Nocentini. Roman Kreuziger dojel bez časové ztráty v hlavním poli na 24. místě.

 

Charles Platiau, Reuters

Úterní etapa z Limoges do Issoudonu, během které jezdci zdolali 194,5 km, vedla povětšinou po rovině, a tak se peloton příliš nedělil. Pouze čtveřice jezdců se pokusila o únik, což jí vycházelo až do závěrečných kilometrů, kdy peloton ztrátu dotáhl. O výsledku tak opět rozhodoval závěrečný spurt, v němž svou extratřídu potvrdil Cavendish.

Tým Columbia pro svého lídra závěr znovu skvěle rozjel, přestože byla pro dnešní etapu zakázaná komunikace prostřednictvím vysílačky. Posledních 300 metrů bylo zcela v režii Brita, který v nízkém postoji téměř opřený o řidítka odrazil jakýkoli pokus o předjetí a získal třetí etapový primát. V boji o zelený trikot pro krále spurtu se však neposinul vpřed, vedoucí Nor Thor Hushovd totiž dojel druhý.

Nor Hushovd dojel druhý

"Byl to opravdu těžký dojezd do cíle. Mírně do kopce s několika zatáčkami. Trochu jsem se bál, proto jsme nastoupili o něco dříve. Hodně mi pomohl (stájový kolega Mark) Renshaw," řekl v cíli novinářům Cavendish, který věří, že má síly na další etapové triumfy. "Doufám, že v příštích dnech se ještě dočkám dalších výher," dodal.

V boji o zelený trikot pro krále spurtu se však Cavendish neposunul vpřed, vedoucí Nor Thor Hushovd totiž dojel druhý. "Cavendish je velmi, velmi rychlý. Ale má také velmi rychlý tým. Já jsem bohužel na něj ztratil čtyři až pět metrů v poslední zatáčce, což bylo rozhodující," uvedl Hushovd, který slavil vítězství v 6. etapě.

Žádná změna na čele

V čele celkového pořadí k žádné změně nedošlo. Žlutý trikot stále patří Italovi Rinaldu Nocentinimu, jenž vede o šest sekund před Albertem Contadorem a Lancem Armstrongem. Lehce si pouze pohoršili dosud čtvrtý Levi Leipheimer a šestý Bradley Wiggins, kteří dojeli se ztrátou 15 sekund a klesli o jednu příčku. Kreuziger zůstal na průběžné 14. příčce.

"Nevím, co se tam stalo, asi nestačili. V závěru jsme ten balík rozervali, bylo to hodně ostré tempo," uvedl Kreuziger na svém webu. Ani jemu se příliš nezamlouval tah organizátorů jet bez vysílaček. "Je to experiment k ničemu. Nebylo to šťastné rozhodnutí. I bez nich se ale jelo nadoraz," dodal český jezdec.

Tour de France - 10. etapa (194,5 km):

1. Cavendish (Brit.) 4:46:43 hod., 2. Hushovd (Nor.), 3. Farrar (USA), 4. Duque (Kol.), 5. Rojas (Šp.), 6. Mondory (Fr.), 7. Van Hummel (Niz.), 8. Bonnet (Fr.), 9. Bennati (It.), 10. Haddou (Fr.), ...24. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí:

1. Nocentini (It.) 39:11:04, 2. Contador (Šp.) -6, 3. Armstrong -8, 4. Klöden (Něm.), 5. Leipheimer (USA) oba -54, 6. Martin (Něm.) -1:00, 7. Wiggins (Brit.) -1:01, 8. Vande Velde (USA) -1:24, 9. A. Schleck (Luc.) -1:49, 10. Nibali (It.) -1:54, ...14. Kreuziger -2:40.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika