Contador zvítězil v časovce o tři sekundy a potvrdil vedoucí pozici na Tour

Vedoucí muž cyklistického závodu Tour de France Alberto Contador vyhrál i osmnáctou etapu, kterou byla časovka z měst Annecy do Annecy. Španělský jezdec stáje Astana zvítězil na 40,5 kilometrové trati o tři sekundy před Fabianem Cancellarou z týmu Saxo Bank. Roman Kreuziger dojel na 53. místě a v celkové klasifikaci klesl o jednu pozici na 12. příčku.

Španělský cyklista Alberto Contador ze stáje Astana vyhrál i 18. etapu Tour de France.

Contador zvládl 40 km v okolí města Annecy za 48 minut a třicet vteřin. Druhé místo obsadil vítěz úvodní časovky v Monaku Fabian Cancellara ze Švýcarska, který zaostal o tři sekundy, třetí Michail Ignatěv z Ruska o 15. "Tohle jsem opravdu nečekal, protože jsem byl docela unavený z předchozí etapy," citovala Contadora agentura Reuters. "Vyhrát časovku na Tour je prostě skvělé," dodal.

Vítěz závodu z roku 2007 Contador si připsal včetně časovky týmů třetí etapový triumf na letošní Tour a v čele průběžného pořadí zvýšil náskok před druhým Andym Schleckem z Lucemburska na čtyři minuty a 11 vteřin. "Pan Contador mě zase jednou překvapil. Zajel dobrou časovku a dokázal, že je nejlepší," prohlásil Schleck.

Na třetí místo se v celkové klasifikaci posunul Contadorův týmový kolega z Astany Lance Armstrong. Sedminásobný vítěz Tour dnes obsadil 16. místo a na španělského lídra ztrácí pět minut a 25 sekund.

Do cíle dorazil se ztrátou tří minut

Kreuziger nedokázal navázat na výkon z úvodní časovky v Monaku, kde dojel na sedmém místě. Do cíle v Annecy dorazil se ztrátou tří minut a 16 vteřin na vítězného Contadora. V průběžném pořadí klesl o jednu příčku na 12. místo a na desátého Christophe Le Mevela ztrácí minutu a 27 sekund.

"Čekal jsem lepší výsledek. Nechci se vymlouvat, ale prostě jsem zaplatil za ty poslední dva dny v Alpách," řekl Kreuziger na svých internetových stránkách. "Vůbec jsem nestihl zregenerovat a už od začátku jsem cítil, že to bude špatné. Po těch střevních problémech, co jsem měl, bohužel moje kondice negraduje, jak měla," dodal.

Navzdory ztrátě se český cyklista naděje na lepší umístění nevzdává. "Za normálních okolností bych na čtyřiceti kilometrech ztratil třeba minutu a půl na nejlepšího, ale nedá se nic dělat. Prostě mi to nesedlo. Bojuju dál, do konce závodu zbývají ještě tři dny," prohlásil.

Tour de France - 18. etapa (časovka 40 km):
1. Contador (Šp.) 48:31 min., 2. Cancellara (Švýc.) -3, 3. Ignatěv (Rus.) -15, 4. Larsson (Švéd.) -33, 5. Millar -41, 6. Wiggins (oba Brit.) -43, 7. L. Sánchez (Šp.) -44, 8. Moreau (Fr.) -45, 9. Klöden (Něm.) -54, 10. Zabriskie (USA) -1:02, ...53. Kreuziger (ČR) -3:16.
Průběžné pořadí:
1. Contador 73:15:39, 2. A. Schleck (Luc.) -4:11, 3. Armstrong (USA) -5:25, 4. Wiggins -5:36, 5. Klöden -5:38, 6. F. Schleck (Luc.) -5:59, 7. Nibali (It.) -7:15, 8. Vande Velde (USA) -10:08, 9. Astarloza (Šp.) -12:38, 10. Le Mevel (Fr.) -12:41, ...12. Kreuziger -14:08.