Gerrans na Vueltě zkompletoval sadu triumfů z velkých Tour

MURCÍA

Desátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Simon Gerrans. Devětadvacetiletý Australan si tak zkompletoval sadu etapových vítězství na závodech velkých Tour. Zlatý trikot lídra udržel domácí Alejandro Valverde.

Australan Simon Gerrans se raduje z vítězství v 10. etapě Vuelty.

Český jezdec Roman Kreuziger obsadil se ztrátou tří minut a 42 vteřin 50. místo a v průběžné klasifikaci si polepšil na 96. příčku. František Raboň dojel téměř 15 minut za vítězným Gerransem na 165. pozici a celkově mu patří 179. místo.

Kreuziger se hned po startu dostal s několika jezdci do úniku, ale peloton je brzy dostihl. V závěrečném stoupání si pak český cyklista ověřil, že má síly na to, aby z letošní Vuelty přivezl etapové vítězství. "Celý ten kopec jsem jel tempo nahoru a nezůstalo nás tam moc. Je vidět, že zas tak špatně, jak to někteří lidi vidí, na tom určitě nejsem. Když se zmáčknu, je to dobré. Zatím jsem spokojený a rozhodně to ještě budu zkoušet v nějaké etapě," uvedl na svých internetových stránkách.

Gerransovi se podařilo dotáhnout do úspěšného konce únik a v cílové rovince v Murcíe porazil Kanaďana Rydera Hesjedala a Jacoba Fuglsanga z Dánska. Australský jezdec stáje Cérvelo se tak může pochlubit etapovým vítězstvím na každém závodu z trojice velkých Tour. Letos triumfoval v 14. etapě Gira d'Italia, loni ovládl 15. díl Tour de France.

"Mám kompletní sadu, je to jako hattrick ve fotbale," citovala Gerranse agentura Reuters. "Do Španělska jsem přijel s dvěma úkoly: vyhrát etapu a připravit se na mistrovství světa. Jeden už mám za sebou, ke spokojenosti mi zbývá jen ten druhý," dodal.

V čele průběžného pořadí se po 169,5 km dlouhé etapě z Alicante do Murcíi nic nezměnilo. Ve zlatém trikotu zůstal Španěl Valverde, který dnes obsadil 26. příčku, druhý Cadel Evans z Austrálie ztrácí stále sedm vteřin a třetí Nizozemec Robert Gesink zaostává o 36 sekund.

Vuelta, cyklistický etapový závod - 10. etapa: Alicante - Murcia (169,5 km):
1. Gerrans (Austr.) 3:56:19, 2. Hesjedal (Kan.), 3. Fuglsang (Dán.), 4. Vinokurov (Kaz.) všichni stejný čas, 5. Hansen (Austr.) -29, 6. Perez (Šp.) -31, 7. Riblon (Fr.) -37, 8. Kroon (Niz.), 9. Gerard (Fr.), 10. Tosatto (It.) všichni -39, ...50. Kreuziger -3:42, 165. Raboň (oba ČR) -14:33.
Průběžné pořadí:
1. Valverde (Šp.) 40:26:41, 2. Evans (Austr.) -7, 3. Gesink (Niz.) -36, 4. Danielson (USA) -51, 5. Basso (It.) -53, 6. S. Sanchez (Šp.) -1:03, 7. Cunego (It.) -2:04, 8. Mosquera -2:24, 9. Zubeldia (oba Šp) -3:01, 10. Valjavec (Slovin.) -3:13, ...96. Kreuziger -36:44, 179. Raboň -1:01:43.