Španěl Valverde vyhrál cyklistickou Vueltu

MADRID

Španěl Alejandro Valverde se stal vítězem cyklistické Vuelty. V třítýdenním etapovém závodu triumfoval poprvé v kariéře. V závěrečné etapě, kterou vyhrál německý spurtér André Greipel, už podle očekávání k žádným změnám v popředí celkového pořadí nedošlo.

Španělský cyklista Alejandro Valverde

Cyklisté měli v závěrečném dnu před sebou jen 110 kilometrů s cílem v Madridu. Také dnes se o únik pokusila šestičlenná skupinka, kterou peloton pohltil zhruba deset kilometrů před cílem. Tradiční spurtérský vláček nakonec vyvezl k již čtvrtému dílčímu vítězství Greipela. Ten tak suverénně vyhrál bodovací soutěž.

Roman Kreuziger z Liquigasu byl v cíli hodnocen na 112. místě, František Raboň z Columbie o deset pozic za ním. Kreuziger, jenž na rozdíl od Tour pracoval celé tři týdny na lídra stáje Ivana Bassa, skončil v celkovém hodnocení jednašedesátý.

Devětadvacetiletý Valverde už v minulosti vyhrál dvakrát celkové hodnocení ProTour a má na kontě několik triumfů z jednorázových závodů. Všestranný jezdec bez slabin má i dvě stříbra z mistrovství světa, velkého triumfu se ale lídr stáje Caisse d'Epargne dočkal až nyní.

"Chybělo mi velké vítězství a letos jsem to dokázal. Úžasné," rozplýval se Valverde. Domácím triumfem si spravil náladu poté, co nemohl startovat na letošní Tour de France, neboť část její trasy vedla Itálií, kde nesmí kvůli dopingovému provinění dva roky závodit. "Nemyslím si, že by jakýkoli závod, ať už Giro d'Italia nebo Tour, mohl být o moc těžší než tahle Vuelta," prohlásil.

Valverde porazil v celkovém pořadí o 55 sekund krajana Samuela Sáncheze, třetí byl půldruhé minuty zpět Australan Cadel Evans. "Vyhrál nejlepší jezdec. Po více než 3000 kilometrech jsem na něj ztratil 55 sekund, to není tak strašné," poznamenal olympijský vítěz Sánchez.

Vuelta, cyklistický etapový závod - závěrečná 21. etapa: Sun Rivas - Madrid (110 km):
1. Greipel (Něm.) 3:11:55, 2. Bennati (It.), 3. Božič (Slovin.), 4. Duque (Kol.), 5. Hinault (Fr.), 6. Gasparotto (It.), 7. Henderson (N. Zél.), 8. Hammond (Brit.), 9. Leezer (Niz.), 10. Voss (Něm.) všichni stejný čas, ...112. Kreuziger -40, 122. Raboň (oba ČR) -53.
Konečné pořadí:
1. Valverde 87:22:37, 2. Sánchez (oba Šp.) -55, 3. Evans (Austr.) -1:32, 4. Basso (It.) -2:12, 5. Mosquera (Šp.) -4:27, 6. Gesink (Niz.) -6:40, 7. Rodriguez (Šp.) -9:08, 8. Tiralongo (It.) -9:11, 9. Deignan (Ir.) -11:08, 10. Cobo (Šp.) -11:27, ...61. Kreuziger -1:34:53, 134. Raboň -3:16:05.