Rubriky:

Cyklistika

Cancellara získal třetí časovkářské zlato z cyklistického MS

24. září 2009 16:56 - MENDRISIO

Časovku na mistrovství světa v silniční cyklistice ve Švýcarsku vyhrál suverénním způsobem domácí Fabian Cancellara a získal již třetí časovkářské zlato v kariéře. Druhý dojel Švéd Gustav Larsson, třetí byl Němec Tony Martin. Z českých jezdců se na start postavil František Raboň a obsadil 19. místo. Za Cancellarou zaostal o čtyři minuty a 40 vteřin.

 

Christian Hartmann, Reuters

Osmadvacetiletý Cancellara na 49,8 kilometru dlouhé trati v Mendrisiu potvrdil, že patří k nejlepším časovkářům současnosti. Do cíle dojel v čase 57:56 s náskokem jedné minuty a 27 vteřin před Larssonem, Martin ztratil o minutu více. Švýcarský cyklista se díky dnešnímu triumfu vrátil na časovkářský trůn, z kterého ho loni sesadil Němec Bert Grabsch, jenž se dnes musel spokojit s desátým místem. Cancellara navázal na loňské zlato z olympiády v Pekingu a vítězství ze světových šampionátů v letech 2006 a 2007.

Dlouho vévodil výsledkové listině Američan Tom Zirbel. Letošní vicemistr své země v třiceti letech startoval na mistrovství světa poprvé, dokonce to byl jeho první start v Evropě. Dlouho sahal po medaili, nakonec jej od bronzu dělilo 17 sekund.

Vše se ale začalo měnit po startu poslední skupiny čtrnácti elitních cyklistů, mezi nimiž vyrazil na trať i český šampion Raboň. Hned od prvního mezičasu nenechával Cancellara nikoho na pochybách, že je ve skvělé formě a že desetitisícům diváků podél trati udělá zlatou radost. Po prvním ze tří okruhů měl k dobru na druhého Martina 40 sekund, stříbrného z olympijských her v Pekingu Larssona dokonce po dvaceti kilometrech dojel. Raboň byl se ztrátou 1:31 na devatenáctém místě.

Diváci hnali Cancellaru kupředu a ten strojovým tempem zvyšoval svůj náskok. Záhy nebylo otázkou, kdo zvítězí, ale o kolik bude Švýcar rychlejší. Larssonovi paradoxně "pokoření" od Cancellary pomohlo. Dokázal se jej chvíli držet a tím získal rytmus, což jej nakonec vyneslo na druhé místo před Martina. Ten ve čtyřiadvaceti letech dosáhl na první medaili v kategorii elite.

Raboň po dvou okruzích klesl na 21. místo, ale v posledním kole dokázal zrychlit a posunul se o dvě příčky výše, což je při jeho čtvrtém startu na světovém šampionátu nejlepší výsledek. Před rokem byl osmatřicátý.

MS v silniční cyklistice v Mendrisiu (Švýcarsko):
Muži elite - časovka (49,8 km):
1. Cancellara (Švýc.) 57:56, 2. Larsson (Švéd.) -1:27, 3. Martin (Něm.) -2:30, 4. Zirbel (USA) -2:47, 5. Pinoti (It.) -3:02, 6. Brajkovič (Slovin.) -3:08, 7. Moerenhout (Niz.) -3:11, 8. Vinokurov (Kaz.) -3:21, 9. Konovalovs (Lot.) -3:34, 10. Grabsch (Něm.) -3:38, ...19. Raboň (ČR) -4:40.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika