Rubriky:

Cyklistika

Astana údajně měla výhody při dopingových kontrolách na Tour

5. října 2009 21:46 - PAŘÍŽ

Cyklisté stáje Astana měli údajně při letošním Tour de France mírnější režim při dopingových kontrolách. Podle zprávy Francouzské antidopingové agentury (AFLD), jejíž části v pondělí otiskl deník Le Monde, mohl celkový vítěz Alberto Contador, třetí v cíli Američan Lance Armstrong a další jezdci kazašské stáje dorazit na dopingové testy až o 45 minut později než je obvyklé.

 

Charles Platiau, Reuters

Podle desetistránkové zprávy vypracované odborníky AFLD mohli jezdci Atsany absolvovat ranní testy vždy až jako poslední a navíc nemuseli na kontroly chodit hned po konci etap, ale až se zpožděním 45 minut. "Podobná tolerance, kdy bez pádného důvodu nepřijde sportovec ihned ke kontrole, narušuje správnost kontrol a zejména napomáhá nepřesným výsledkům," stojí v dokumentu.

Šéf AFLD Pierre Bondry již během červencové Tour de France upozorňoval, že jezdci Astany příliš otálejí při podstupování dopingových testů. Po sedmé etapě upozorňoval na to, že krevní testy se protáhly o 55 minut, což pak nemůže být považováno za neočekávanou kontrolu.

S obviněním AFLD nesouhlasí Mezinárodní cyklistická unie (UCI), která označila obvinění za zbytečné. "Jsme přesvědčeni, že žádný z týmu neměl odlišné zacházení," uvedla UCI na serveru cyclingnews.com.

Letošní Tour de France byla po dlouhých letech první, na níž antidopingoví komisaři neodhalili žádný prohřešek proti pravidlům.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika