Štybar vyhrál v Roubaix a vede SP, poprvé triumfovala i Hanušová-Nashová

ROUBAIX

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál ve francouzském Roubaix potřetí v sezóně závod Světového poháru a dostal se do čela průběžného pořadí seriálu, který vyvrcholí za týden v nizozemském Hoogerheide. Čeští reprezentanti v neděli slavili double, neboť před ním vybojovala historické vítězství mezi ženami Kateřina Hanušová-Nashová.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar

Za Štybarem dojeli Belgičané Klaas Vantornout a třetí Sven Nijs. Až osmý skončil jejich krajan Niels Albert, kterého český vicemistr sesadil z prvního místa ve Světovém poháru.

Úřadující mistr světa nastoupil do závodu přesto, že si minulý týden na belgickém šampionátu po střetu s divákem a pádu zlomil žebro. Šest kol sice Albert dokázal držet krok s nejlepšími, ale v závěru se propadl dozadu.

Čtyřiadvacetiletý Štybar v této sezoně triumfoval už v belgickém Koksijde a španělském Igorre. Ve Světovém poháru má na kontě celkem čtyři vítězství.

Český jezdec se pokusil v náročném bahnitém terénu zaútočit hned v úvodu a cílem prvního z devíti okruhů projel s náskokem šesti sekund. Soupeři ho však dojeli, a když Štybar poznal, že je tak brzy nezlomí, pustil na první místo Nizozemce Gerbena De Knegta. V polovině závodu zkusil nastoupit Albert, ale Štybar mu ujet nedovolil.

Naopak vzápětí zaútočil sám. Bleskově se na něj dotáhl kolega z týmu Telenet Fidea Bart Wellens a dobrou spoluprací získali desetisekundový náskok. Wellens, kterého v sezoně dlouho trápil virus a nezávodil, Štybarovi hodně pomohl, ale po necelém okruhu tempu nestačil.

Do předposledního kola vjel Štybar s náskokem 24 sekund před skupinou pronásledovatelů a bylo jasné, že jeho pozici může ohrozit jen pád či defekt. V závěrečném okruhu již zbytečně neriskoval, nebezpečné sjezdy sbíhal s kolem na ramenou a na betonovém oválu, kde končí i slavný silniční závod Paříž - Roubaix, si v poklidu vychutnal cenný triumf.

Hanušová-Nashová vyhrála jako první Češka závod SP

Kateřina Hanušová-Nashová jako první Češka v historii vyhrála závod Světového poháru v cyklokrosu. Ve francouzském Roubaix dnes navzdory dvěma pádům triumfovala před čtyřnásobnou světovou šampionkou Němkou Hankou Kupfernagelovou, třetí skončila úřadující mistryně světa Marianne Vosová z Nizozemska.

Díky premiérovému úspěchu se česká jezdkyně zařadila mezi favoritky mistrovství světa, které se uskuteční za dva týdny v Táboře.

"Doufala jsem, že by to mohlo vyjít. V cíli to byl neskutečný krásný pocit," řekl ČTK Hanušová-Nashová. "Výhra pro mě určitě hodně znamená, mám před sebou ještě dva týdny těžkých závodů a na táborský šampionát se moc těším. Člověka potěší, že patří mezi špičku," řekla ČTK závodnice americké stáje Luna.

Dosud největším úspěchem Hanušové-Nashové ve Světovém poháru bylo třetí místo v nizozemském Pijnackeru v roce 2008. V tomto ročníku seriálu startovala závodnice žijící většinou v USA teprve podruhé, v polovině listopadu v Nommay skončila pátá.

"Získala jsem nějaké úspěchy v lyžařské stopě, na horských kolech, ale dnešní vítězství je pro mě asi největší v kariéře. Skončila jsem asi dvakrát třetí v závodech Světového poháru bikerek, jednou jsem byla i třetí v cyklokrosu, ale tohle je první velké vítězství," uvedla účastnice letních i zimních olympijských her.

Z druhé řady na startu se rychle prodrala na páté místo a záhy se na blátivé trati posunula do elitní trojice. Stejně jako na domácím šampionátu v Táboře přibrzdil dvaatřicetiletou rodačku z Prachatic pád. Přesto udržela kontakt a ve třetím kole šla dokonce do čela, když excelovala především ve stoupání. Zatímco Hanušová-Nashová kopce vyjížděla, Kupfernagelová je běhala a Vosová po pádu začala ztrácet.

Do posledního kola vjela vedoucí dvojice s náskokem 19 sekund před Vosovou. "Jeden úsek jsem jezdila dobře, tak jsem to zkusila. Chtěla jsem jet hlavně svoji stopu, abych v bahně byla první. Na takovém terénu stačí chybička a hned je z ní velká ztráta. Až jsem byla překvapená, že Vosová tak rychle odpadla," řekla vítězka.

Česká závodnice získala v první polovině závěrečného okruhu slibný náskok, který poté jízdou na jistotu udržela. V závěru nechtěla riskovat, a tak raději běžela úseky, které předtím zdolávala na kole. "Věděla jsem, že Hanka taky běhá. Proto mi bylo jasné, že když poběžíme obě, tak mezera bude stejná. Byla to jistota," uvedla česká reprezentantka.

Podmínky se jí líbily. "Strach jsem neměla, bláto mi nevadilo. Naopak myslím, že mi vyhovuje. Až mě překvapuje, že lidi, co cyklokros jezdí, z něj mají takový respekt," prohlásila Hanušová-Nashová. "Říkala jsem si, že čím rychleji pojedu, tím dříve se dostanu do sprchy," poznamenala s nadsázkou. Nerozhodily ji ani dva pády v úvodu. "Nepadalo se na tvrdo, bláto bylo měkké," dodala.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Roubaix:
Muži - elite:
1. Štybar (ČR) 1:02:19, 2. Vantornout -8, 3. Nijs -16, 4. Vervecken -25, 5. Wellens (všichni Belg.) -38, 6. De Knegt (Niz.) -1:00, 7. Aernouts -1:12, 8. Albert (oba Belg.) -1:32, 9. Chainel (Fr.) -1:43, 10. Franzoi (It.) -1:55, ...15. Šimůnek -3:03, 26. Dlask -3:41, 27. Bína -5:26, 35. Zlámalík -6:55, 41. Bambula, 42. Kyzivát (všichni ČR) oba -1 kolo.
Průběžné pořadí po osmi závodech:
1. Štybar 565 bodů, 2. Albert 551, 3. Nijs 480, 4. Vantornout 457, 5. De Knegt 380, 6. Pauwels (Belg.) 375, ...13. Zlámalík 268, 14. Šimůnek 267, 16. Dlask 243, 25. Ausbuher (ČR) 159, 32. Bambula 120, 60. Klouček 30, 64. Kyzivát 27, 79. Kulhavý 13, 80. Mlynář (všichni ČR) 13.
Ženy:
1. Hanušová-Nashová (ČR) 40:55, 2. Kupfernagelová (Něm.) -13, 3. Vosová -52, 4. Van den Brandová -1:31, 5. Van Passenová (všechny Niz.) -1:52, 6. Maniová (Fr.) -2:03, ...17. Havlíková -4:16, 22. Kyptová -5:50, 37. Pirzkallová (všechny ČR) -1 kolo.
Průběžné pořadí po šesti závodech:
1. Van den Brandová 285 bodů, 2. Vosová 265, 3. Comptonová (USA) 260, 4. Van Passenová 218, 5. Kupfernagelová 200, 6. Ferrierová-Bruneauová (Fr.) 181, ...9. Havlíková 118, 12. Hanušová-Nashová 95, 21. Kyptová 66, 57. Mikulášková (ČR) 1.
Muži do 23 let:
1. Meeusen (Belg.) 49:22, 2. Gavenda (SR) -7, 3. Eising (Niz.) -8, ...18. J. Polnický -2:36, 23. Petruš -3:34, 31. Hník -5:22, 34. Menger -6:02, 41. Nesvadba (všichni ČR) -1 kolo.
Průběžné pořadí:
1. Meeusen 200, 2. Gavenda 165, 3. Eising 132, ...15. Petruš 66, 16. J. Polnický 64, 28. Hník 19, 45. Menger 6, 47. Adel (ČR) 5.
Junioři:
1. Van der Poel (Niz.) 42:59, 2. Viennet (Fr.) -8, 3. Bosman (Niz.) -17, ...14. R. Polnický -1:47, 15. Nipl -1:57, 16. Paprstka -2:01, 20. Boroš -2:32, 21. Lasák (všichni ČR) -2:40.
1. Bosman 177, 2. Van der Poel 163, 3. Viennet 130, ...10. Lasák 86, 12. Paprstka 80, 16. Boroš 65, 18. Nipl 60, 20. R. Polnický 54, 43. Skála (ČR) 4.