Český cyklokrosař Paprstka vyhrál na MS v Táboře závod juniorů

TÁBOR

Český reprezentant Tomáš Paprstka vyhrál na cyklokrosovém mistrovství světa v Táboře dnešní závod juniorů. Ve spurtu porazil Francouze Juliana Alaphilippa, další domácí jezdec Matěj Lasák skončil čtvrtý. V kategorii do 23 let dominovali Poláci: vyhrál Pawel Szczepaniak před svým bratrem Kacperem, nejlepším z českých jezdců byl Jiří Polnický na 15. místě.

Juniorským mistrem světa v cyklokrosu se 30. ledna v Táboře stal Tomáš Paprstka (vpravo). Vlevo je Francouz Julian Alaphilippe, který skončil druhý.

Paprstka ujel soupeřům v třetím kole. Belgičan Vermeersch se jej sice snažil udržet, jenže přitom spadl a zbrzdil i další jezdce. Český junior tak rychle získal náskok, avšak hlavně jezdci z Nizozemska se s tím nehodlali smířit. Trojice mladíků v oranžových dresech českého lídra stíhala, ale marně.

V posledním kole se na Paprstku dotáhl francouzský cyklokrosař Alaphilippe, držel se za ním a čekal na šanci ve spurtu. Do cílové rovinky vjeli těsně za sebou, domácí reprezentant však ve finiši vedoucí pozici udržel.

"Určitě je to můj největší úspěch v kariéře. Je to super pocit vyhrát v domácím prostředí, ani jsem to popravdě nečekal. Doufám, že takových výsledků bude více a i na horských kolech," řekl novinářům Paprstka.

Naposledy český junior vyhrál mistrovství světa před devíti lety, kdy se o medaile bojovalo taktéž v Táboře. Tehdy zvítězil Martin Bína. Dosud poslední českou medailí v této kategorii pak byl předloňský bronz Lubomíra Petruše z Trevisa.

Poláci byli v "třiadvacítce" dokonce blízko triumfu v podobě zisku kompletní sady medailí. Ještě do posledního kola vjížděl Marek Konwa na třetí pozici, půl kilometru před cílem ale spadl a klesl na páté místo.

K největším favoritům přitom patřili jiní, především Belgičan Tom Meeusen neměl prakticky po celou sezonu v terénu konkurenci. Opět se ale potvrdilo, že jezdci z Belgie i z Nizozemska za hranicemi na své suverenitě hodně ztrácejí, ani zmrzlý podklad rozhodně není jejich oblíbeným.

Od českých cyklokrosařů se v tomto závodu příliš nečekalo a jezdci v červenomodrobílých kombinézách se také hned po startu z popředí pelotonu vytratili. V průběhu závodu se Polnický posunul na 12. místo, v závěru mu však došly síly a klesl na patnáctou pozici.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře:
Junioři: 1. Paprstka (ČR) 40:30, 2. Alaphilippe (Fr.) stejný čas, 3. Dolfsma (Niz.) -9, 4. Lasák (ČR) -19, 5. Vermeersch (Belg.) -20, 6. Bosman (Niz.) -39, 7. Menut (Fr.), 8. Van der Poel (Niz.) oba -48, 9. Sweeck (Belg.) -56, 10. Van der Heijden (Niz.) -1:00, 11. R. Polnický -1:01, ...16. Boroš -1:31, 18. Nipl (všichni ČR) -1:40.
Pořadí zemí: 1. Česko 16 bodů, 2. Nizozemsko 17, 3. Francie 22, 4. Belgie 26, 5. Německo 66.
Jezdci do 23 let: 1. P. Szczepaniak 55:37, 2. K. Szczepaniak (oba Pol.) -20, 3. Jouffroy (Fr.) -21, 4. Meeusen (Belg.) -46, 5. Konwa (Pol.) -56, 6. Grand (Švýc.) -58, 7. Gavenda (SR) -1:00, 8. Weber (Něm.) -1:09, 9. Eising (Niz.) -1:20, 10. Silvestri (It.) -1:27, ...15. J. Polnický -1:53, 17. Petruš -2:09, 23. Nesvadba -2:52, 32. Hník -3:52, 35. Menger (všichni ČR) -4:32.
Pořadí zemí: 1. Polsko 8, 2. Belgie 31, 3. Itálie 37, 4. Nizozemsko 41, 5. Česko 55.