Rubriky:

Cyklistika

Hruška: Mrzí mě to, ale nechci na nikoho tlačit

30. září 2003 09:57 - PRAHA

Český cyklista Jan Hruška si vedl dobře ve španělské Vueltě, v jedné časovce skončil dokonce třetí. Svými výkony si dokonce vysloužil nový kontrakt ve stáji ONCE, přesto bude příští týden chybět na startujícím mistrovství světa v cyklistice v Kanadě. Proč se tak stane, dává Hruška odpověď v následujícím rozhovoru pro deník Právo.

 

El Mundo

Na Vueltu jste odjížděl jako domestik stáje ONCE-Eroski, ale blýskl jste se třetím místem v jedné z časovek. Jste spokojen?

Určitě, protože mým hlavním úkolem bylo pomáhat týmu. Na úvod jsme vyhráli časovku družstev a šéf stáje Manolo Saiz nešetřil chválou na mou osobu. V té druhé časovce jsem ještě měl síly, abych se pokusil o nějaký individuální výsledek. Třetí místo má určitě svou váhu, vždyť jsem na druhého Brita Millara, který je vynikajícím časovkářem, ztratil jen šest vteřin.

V týmu ale muselo zavládnout velké zklamání, když Nozal přišel předposlední den o trikot lídra a Igor Galdeano o třetí místo...

V první chvíli to určitě zklamání bylo, ale na druhou stranu druhá a čtvrtá příčka v celkové klasifikaci jsou velmi dobrým výsledkem. Navíc jsme získali čtyři etapová vítězství, dvacet dní jsme v týmu drželi žlutý trikot vedoucího závodníka. To byla obrovská reklama pro stáj, která se teď pořád ještě jmenuje ONCE.

Oba sponzoři týmu, firmy ONCE i Eroski, s předstihem oznámily, že už nehodlají stáj dál sponzorovat. Co bude dál?

V pondělí jsme měli v Madridu jednání s Manolem Saizem. Zatím jde o interní věci, ale budoucnost vypadá velmi nadějně. Můžu prozradit, že se jedná o velkých sponzorech i posílení týmu. Měli bychom být finančně silnější než nyní. Je to rozjeté na více frontách a je jen otázkou, jak se stáj bude jmenovat. Během týdne by to mělo být vyřešené. I proto, že šéf nemůže držet v šachu třiadvacet závodníků. Každý chce mít nějakou jistotu.

Jak to vypadá s vámi osobně? Počítá s vámi Saiz dál?

Dal mi slib, že ať půjde kamkoliv, počítá se mnou. A on sliby drží.

Sestava ale asi úplně stejná nezůstane...

To ne. Azevedo odchází do portugalské dvojky Maya, Němec Jaksche má nabídku z dánské stáje CSC, ale ještě může cuknout, protože smlouvu zatím nepodepsal.

Po vašich výsledcích na Vueltě probleskly zprávy, že byste mohl startovat v časovce příští týden na mistrovství světa v Kanadě. Nakonec z toho sešlo. Mrzí vás to hodně?

Mrzí, ale nechtěl jsem do nominace nikoho tlačit. Chtěl jsem využít toho, že jsem teď díky ONCE z Vuelty dobře připraven. Forma mi rozhodně neodešla a nějaký solidní výsledek se dal zajet. Jenže Český svaz cyklistiky se stal obětí svých vlastních nominačních kritérií, která asi nemohl a ani nechtěl porušit.

Jedním z těch kritérií byla účast na mistrovství republiky, kde jste nestartoval...

Protože si to šéf týmu nepřál. Do poslední chvíle jsem byl v přípravě na Tour de France, kterou jsem nakonec nejel. Nikdo z ONCE, kdo figuroval v užší nominaci na Tour, na mistrácích svých zemí nestartoval. To je realita. Ale třeba Nozal nebo Igor Galdeano byli do Hamiltonu nominováni...

Plánujete ještě nějaké další starty, nebo ukončíte sezónu?

Chtěl jsem jí končit až po mistrovství světa, ale svaz ji za mě ukončil dřív.

Jan Krůta

Zrušit