Dráhový cyklista Kadlec má z MS bronz v bodovacím závodu

KODAŇ

Český dráhový cyklista Milan Kadlec vybojoval na mistrovství světa v Dánsku bronzovou medaili v bodovacím závodě na 40 km. Suverénně vyhrál obhájce titulu Australan Cameron Meyer, který nasbíral 70 bodů. Druhý byl Nizozemec Peter Schep s 33 body. Kadlec si připsal 27 bodů.

Pro Kadlece je to v 35 letech první medaile na vrcholné světové akci. "Určitě jsem si tím splnil sen. Bylo to mé desáté mistrovství světa a několikrát jsme byl medaili blízko, včetně olympijských her. Konečně jsem se dočkal," řekl šťastný jezdec Dukly Praha.

Kadlec odjížděl na šampionát jako největší česká naděje na medaili. Na úspěch si zadělal zhruba v polovině závodu, kdy vyprovokoval sólové úniky a získával postupně důležité body.

V závěru však hrozilo, že mu po pátém, šestém a desátém místě z předchozích šampionátů medaile znovu unikne. Výrazně na něj totiž dotíral Brit Newton, který se v závěrečném kole mohl probojovat na třetí místo. Nakonec však ve spurtu získal jen bod a zůstal mimo stupně vítězů.

Před šampionátem Kadlec věřil, že tentokrát by to konečně mohlo vyjít. "Byl jsem v dobré kondici, to jsem si ověřil na soustředění na Mallorce, kde jsem vyhrál dva závody. Snažil jsem se hlavně neudělat chybu, jet takticky a vyprovokovat nějaký únik. A to se povedlo asi v polovině závodu. Dojeli jsme tři uprchlíky a já za to vzal. Přijeli ke mě Meyer, Schep a De Poortere a asi po dvanácti kolech se nám podařilo ostatním dát rundu," řekl ČTK Kadlec.

Po čtyřech letech skončila nadvláda francouzských cyklistů v týmovém sprintu. Ve finále podlehli o pouhé dvě setiny sekundy německému triu Robert Förstemann, Maximilian Levy a Stefan Nimke. Němci naposledy tuto disciplínu vyhráli v roce 2004. Třetí byli sprinteři Británie, české trio Denis Špička, Adam Ptáčník a Tomáš Bábek skončilo dvanácté.

Po třech letech se na zlatý stupeň vrátila v závodu na 500 metrů s pevným startem Anna Mearesová z Austrálie, jež byla o necelou desetinu sekundy rychlejší než obhájkyně titulu Simona Krupeckaiteová z Litvy. Ve stíhacím závodu na tři kilometry vybojovala zlato Američanka Sarah Hammerová, která navázala na své triumfy z let 2006 a 2007.

Ve finále přesvědčivě porazila o čtyři sekundy Britku Wendy Houvenaghelovou. Obhájkyně prvenství Alison Shanksová neuspěla ani v souboji o bronz, v němž ji předčila Vilija Sereikaiteová z Litvy.

MS v dráhové cyklistice v Kodani:
Muži:
Bodovací závod na 40 km:
1. C. Meyer (Austr.) 70 bodů, 2. Schep (Niz.) 33, 3. Kadlec (ČR) 27, 4. Newton (Brit.) 26, 5. De Poortere (Belg.) 24, 6. Riblon (Fr.) 17.
Týmový sprint:
Finále: Německo (Förstemann, Levy, Nimke) 43,433 - Francie (Baugé, D´Almeida, Sireau) 43,453, o 3. místo: Británie (Edgar, Hoy, Kenny) 43,590 - Čína 44,002, další pořadí: 5. Nový Zéland 44,450, 6. Rusko 44,498, ...12. ČR (Bábek, Ptáčník, Špička) 45,136.
Ženy:
500 m s pevným startem:
1. A. Mearesová (Austr.) 33,381, 2. Krupeckaiteová (Lit.) 33,462, 3. Panarinová (Běl.) 33,779, 4. Kanisová (Niz.) 33,801, 5. Clairová (Fr.) 33,992, 6. McCuloochová (Austr.) 34,349.
Stíhací závod na 3 km:
Finále: Hammerová (USA) 3:28,601 - Houvenaghelová (Brit.) 3:32,496, o 3. místo: Serekaiteová (Lit.) 3:32,085 - Shansková (N. Zél.) 3:32,733, další pořadí: 5. Van Dijková (Niz.), 6. Kalitovská (Ukr.).