Horskou časovku vyhrál veterán Garzelli, Giro stále vede Arroyo

Náročnou horskou časovku na Giru d'Italia dnes vyhrál domácí cyklista Stefano Garzelli. Šestatřicetiletý vítěz slavného závodu z roku 2000 se postaral o pátý italský etapový triumf za sebou. Růžový trikot lídra závodu udržel Španěl David Arroyo.

Ital Stefano Garzelli po vítězství v etapě

Šestnáctou etapu dlouhou 12,9 kilometru zvládl po dni volna nejlépe Garzelli. Nejlepší vrchař loňského ročníku vyšplhal do výšky 2275 metrů nad mořem, při němž museli cyklisté překonat i pětadvacetiprocentní stoupání, v čase 41:28. "Tohle je jeden z nejkrásnějších dnů mé kariéry. Vyhrát skoro v sedmatřiceti letech, to je neuvěřitelné," řekl Garzelli.

O téměř tři čtvrtě minuty zpět byl druhý Australan Cadel Evans a třetí místo obsadil se ztrátou 54 sekund Francouz John Gadret.

Arroyo byl šestnáctý se ztrátou dvě minuty a 16 sekund na Garzelliho, ale jeho náskok v průběžném pořadí se takřka nezměnil. "Jsem připravený bojovat (o triumf) až do konce," řekl odhodlaně. V čele závodu je o 2:27 před nově druhý Italem Ivanem Bassem, který dojel v časovce šestý. Australan Richie Porte klesl na třetí místo, na čtvrté se posunul jeho slavný krajan Evans.

Favorit časovky Basso přiznal, že měl v náročném stoupání problémy. "Bylo to fakt dost těžké, ale další náročné etapy nás ještě čekají a nikdo se zatím nedá odepisovat," řekl italský cyklista, který vyhrál 15. etapu.

O tvrdosti časovky vypovídá fakt, že mnoho závodníků se v cíli ocitlo na okraji mdlob, když slézali z kola. Italský mistr v časovce Marco Pinotti byl tak zesláblý, že si ani nemohl sundat helmu.

Český jezdec František Raboň obsadil 117. místo se ztrátou 6:23 na vítěze. Celkově mu patří 146. pozice.

Strmé stoupání a úzké zatáčky plné diváků nedovolily jet do cíle autům s mechaniky, kteří tak museli usednout na speciálně upravené motocykly. Řidič doprovázející Bassa dvakrát spadl a mechanik nakonec chvilku za cyklistou běžel s náhradním kolem.

Ve středu pokračuje 93. ročník další horskou etapou, která bude měřit 173 km. Ta skončí na vrcholu Peio Terme po stoupání dlouhém 9,5 km ve výšce 1393 metrů nad mořem.

Giro d'Italia - 16. etapa (časovka na 12,9 km):
1. Garzelli (It.) 41:28, 2. Evans (Austr.) -42, 3. Gadret (Fr.) -54, 4. Nibali -1:01, 5. Scarponi -1:07, 6. Basso (všichni It.) -1:10, 7. Uran (Kol.) -1:36, 8. Vinokurov (Kaz.) -1:37, 9. Cataldo (It.) -1:41, 10. Petrov (Rus.) -1:46, ...117. Raboň (ČR) -6:23.
Průběžné pořadí:
1. Arroyo (Šp.) 68:32:26, 2. Basso -2:27, 3. Porte (Austr.) -2:36, 4. Evans -3:09, 5. Sastre (Šp.) -4:36, 6. Nibali -4:53, 7. Vinokurov -5:12, 8. Scarponi -5:25, 9. Kiserlovski (Chor.) -8:57, 10. Cunego (It.) -9:13, ...146. Raboň -2:58:25.