Francouz Monier triumfoval v 17. etapě Gira, nadále vede Arroyo

BRUNICO

Sedmnáctou etapu cyklistického závodu Giro d'Italia vyhrál po úniku Francouz Damien Monier. Připsal si tak premiérový triumf kariéry. Všichni favorité dorazili do cíle až s desetiminutovou ztrátou, v čele průběžného pořadí se však nic nezměnilo. Nadále vede Španěl David Arroyo, druhý Ivan Basso ztrácí dvě a půl minuty.

Osmadvacetiletý Monier ze stáje Cofidis se 100 km před cílem zapojil do devatenáctičlenné skupinky uprchlíků, která postupně získala před pelotonem několikaminutový náskok. Táhl ji především německý veterán Danilo Hondo, který dlouho útočil na triumf v etapě.

V závěrečném dlouhém stoupání se však pětatřicetiletý Němec musel sklonit před Monierem, který nakonec do cíle dorazil s náskokem 36 vteřin. Třetí dnes dojel Nizozemec Steven Kruijswijk.

Čtvrteční osmnáctá etapa bude poslední šancí pro sprintery výrazněji promluvit do pořadí. Sto čtyřicet kilometrů do Brescie nabídne mírný terén, následně se na poslední tři etapy přesune Giro znovu do hor.

Giro d'Italia, cyklistický etapový závod - 17. etapa: Brunico - Peio Terme (173 km):
1. Monier (Fr.) 4:29:19, 2. Hondo (Něm.) -36, 3. Kruijswijk (Niz.) -39, 4. Moreno (Šp.) -1:05, 5. Cummings (Brit.) -1:18, 6. Stortoni (It.) -1:48, 7. Jefimkin (Rus.) -1:55, 8. Marzano (It.) -1:57, 9. Konovalovas (Lit.) -2:02, 10. Ochoa (Ven.) -2:07.
Průběžné pořadí:
1. Arroyo (Šp.) 73:11:38, 2. Basso (It.) -2:27, 3. Porte -2:36, 4. Evans (oba Austr.) -3:09, 5. Sastre (Šp.) -4:36, 6. Nibali (It.) -4:53, 7. Vinokurov (Kaz.) -5:12, 8. Scarponi (It.) -5:24.