Rubriky:

Cyklistika

Biker Kulhavý nedal nikomu šanci a dojel si pro titul mistra Evropy

9. července 2010 14:07 - HAIFA

Český jezdec Jaroslav Kulhavý se stal mistrem Evropy v cross country na horských kolech. Historický úspěch v pátek vybojoval v Haifě s náskokem 40 sekund. Druhý skončil Švýcar Lukas Flückiger a třetí dojel Ital Marco Aurelio Fontana.

 

Zbyněk Stanislav, ČTK

Juniorský mistr světa z roku 2001 Kulhavý potvrdil svůj letošní výkonnostní skok. V závodech Světového poháru skončil dvakrát čtvrtý a jednou třetí, čímž se postaral rovněž o nejlepší český výsledek v historii.

"Určitě je to můj největší úspěch, byl to super závod. Měl jsem sice nějaké technické problémy, ale nezazmatkoval jsem a vše vyřešil v klidu," řekl Kulhavý, kterého zlobila přední odpružená vidlice. "Potom se mi také uvolnil tlumič, ale počkal jsem si na vhodný okamžik a za necelou půlminutu závadu odstranil. Potom jsem si hlídal Fontanu, ale tomu v závěru došly síly. Pak to už bylo snadné," prohlásil.

Český biker brzy spolu s Fontanou ujel všem soupeřům a získali půlminutový náskok, který udrželi až do předposledního šestého kola. V něm pětadvacetiletý jezdec týmu Rubena Birell Specialized nastoupil a soupeře setřásl. Italovi se rychle vzdálil, získal půlminutový náskok a nikým neohrožován si dojel pro svůj životní úspěch.

"Trať mi super sedla. Nebyly na ní žádné velké kopce, jen jsem měl trochu problémy v technice. To ale bylo tím, že jsem přiletěl až na poslední chvíli a neměl moc času trať nastudovat. Ale zase se projevila fyzická převaha, kterou jsem nabral při posledních trénincích doma," dodal liboval si.

Fontana nestačil a v posledním okruhu se přes něj přehnal Lukas Flückiger, který se s dalším Švýcarem Christophem Sauserem prakticky celý závod snažili vedoucí dvojici dojet. Šestnáctý skončil Jan Škarnitzl a do první dvacítky se dostal ještě Milan Spěšný.

"Jarda byl ze všech startujících jasně nejlepší. Od začátku jel tak, jak potřeboval. S Fontanou soupeřům snadno odjeli, pak si diktoval tempo, a když se rozhodl, že ujede i Fontanovi, tak mu nastoupil a bylo hotovo. Kdyby v pátek nevyhrál, tak by spravedlivost neexistovala," uvedl trenér českých reprezentantů Jan Slavíček

Huříkové závod nevyšel

Lepšící formu v poslední době prokazovala Tereza Huříková, ale závod v Haifě jí nevyšel a obsadila až 26. místo. Bronzová medailistka z úterního závodu štafet, v němž zajela třetí nejrychlejší čas mezi ženami, zaostala o 17:37 minuty za vítěznou Švýcarskou Katrin Leumannovou.

Švýcaři šampionát ovládli, když získali pět ze sedmi titulů.

Mistrovství Evropy v cross country horských kol v Haifě:
Muži - elite: 1. Kulhavý (ČR) 2:07:40, 2. L. Flückiger (Švýc.) -40, 3. Fontana (It.) -1:37, 4. Sauser (Švýc.) -2:12, 5. Hermida (Šp.) -2:23, 6. Soukup (Rak.) -3:10, ...16. Škarnitzl -7:04, 18. Spěšný -8:04, 26. Ulman (všichni ČR) -12:33.
Ženy - elite: 1. Leumannová (Švýc.) 1:47:26, 2. Wloszczowská (Pol.) stejný čas, 3. Lechnerová (It.) -23, 4. Spitzová (Něm.) -35, 5. Süssová (Švýc.) -53, 6. Bybergová (Nor.) -1:15, ...26. Huříková (ČR) -17:37.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika