Kreuziger se opět posunul do první desítky na Tour

BOURG-DE-PÉAGE

Dvanáctou etapu slavného Tour de France vyhrál Španěl Joaquin Rodriguez, v cíli 210,5 kilometru dlouhé etapy v Mende za sebou ve spurtu nechal krajana Alberta Contadora. Třetí skončil Alexander Vinokurov z Kazachstánu. Trikot vedoucího jezdce zůstal Andy Schleckovi z Lucemburska, který byl pátý.

První desítku uzavíral se ztrátou 15 vteřin na prvního Rodrigueze český cyklista Roman Kreuziger. Stejné místo mu patří i v celkovém pořadí, na vedoucího Schlecka ztrácí5:16 minuty.

Závodníci museli v průběhu etapy zdolat celkem pět stoupání střední náročnosti včetně toho závěrečného do sedla La Croix Neuve, ale také krátké a velmi prudké sjezdy.

Dvojnásobný vítěz Tour Contador nastoupil ve vedoucí skupince právě v posledním stoupání, které mělo sklon více než deset stupňů, na což dokázal zareagovat pouze Rodriguez. Schleck s Vinokurovem zůstali pozadu. "Ve finále jsme to s Andym úplně nezvládli, ale určitě to pro nás do dalších etap v horách bude dobré," prohlásil v cíli Vinokurov.

Za dva dny se peloton ocitne v pyrenejských kopcích.

Tour de France, 12. etapa: Sisteron - Bourg-les-Valence (210,5 km):
1. Rodriguez 4:58:26, 2. Contador (oba Šp.) stejný čas, 3. Vinokurov (Kaz.) -4, 4. Van den Broeck (Belg.) -10, 5. A. Schleck (Luc.), 6. L. Sánchez (Šp.), 7. Klöden (Švýc.), 8. Meňšov (Rus.) všichni stejný čas, 9. Gesink (Niz.) -15, 10. Kreuziger (ČR) stejný čas.
Průběžné pořadí: 1. A. Schleck 58:42:01, 2. Contador -31, 3. S. Sánchez (Šp.) -2:45, 4. Meňšov -2:58, 5. Van den Broeck -3:31, 6. Leipheimer (USA) -4:06, 7. Gesink (Niz.) -4:27, 8. Rodriguez -4:58, 9. L. Sánchez -5:02, 10. Kreuziger -5:16.