Rubriky:

Cyklistika

Šéf Mezinárodní cyklistické unie se zastal Armstronga

17. srpna 2010 17:28 - SINGAPUR

Slavný cyklista Lance Armstrong, kterého kvůli údajnému dopingu vyšetřují americké federální úřady, se dočkal zastání od prezidenta Mezinárodní cyklistické unie. Pat McQuaid se pozastavil nad tím, zda jsou k dispozici nové důkazy, nebo se sedminásobnému vítězi Tour de France chce jen někdo pomstít.

 

Bas Czerwinski, ČTK/AP

"Když se podíváte, jak to celé začalo, tak se musíte ptát, jestli se opravdu objevily nové důkazy, nebo jde jen o vendetu," řekl McQuaid agentuře AP během návštěvy olympijských her mládeže v Singapuru. "Proto je nešťastné, že to někteří lidé neřešili jinak a hned všechno zveřejnili. Teď kvůli tomu vyšetřování probíhá před lidmi v pomyslné aréně a to nebylo nutné," dodal.

McQuaid se také podivil nad tím, že úřady ani Interpol dosud nechtěly od UCI žádné informace. Vyšetřovatelé zatím kontaktovali jen sponzory a bývalé Armstrongovy stájové kolegy.

Osmatřicetiletý Armstrong čelí obviněním z dopingu prakticky po celou dobu kariéry. Poslední vyšetřování začalo poté, co ho obvinil bývalý kolega ze stáje US Postal Floyd Landis, který kvůli užívání zakázaných látek přišel o triumf na Tour de France v roce 2006.

Landis také obvinil UCI, že se její bývalý prezident Hein Verbruggen v roce 2002 nechal Armstrongem uplatit a zamlčel jeho pozitivní test na EPO ze závodu Kolem Švýcarska. Ale americký cyklista závod vyhrál o rok dřív, ve zmíněném roce na startu chyběl.

McQuaid, který vede UCI od roku 2005, obvinění odmítl. "Znám fakta o boji s dopingem v té době a jsem v klidu," prohlásil. "Už v té době jsme dělali víc testů než kdokoliv jiný. Jestli se někomu podařilo něco zamaskovat, tak překonali systém vypracovaný nejen námi, ale i vědci a WADA (Mezinárodní antidopingové agentury)," dodal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika