Slovenský cyklista Velits vyhrál časovku v 17. etapě Vuelty

Slovenský cyklista Peter Velits vyhrál 17. etapu Vuelty, kterou byla časovka na 46 km v Peňafielu. Do čela průběžného pořadí se vrátil Ital Vincenzo Nibali, který nyní vede o 39 sekund před Španělem Ezequielem Mosquerou.

Jeho týmový kolega Roman Kreuziger obsadil 74. místo s téměř pětiminutovou ztrátou na Velitse. V průběžném pořadí patří čtyřiadvacetiletému Čechovi čtyři etapy před koncem 27. příčka.

Pětadvacetiletý Velits zvládl trať za 52 minut a 43 vteřin a dojel si pro největší úspěch v profesionálním pelotonu. V průběžné klasifikaci si bývalý mistr světa do 23 let polepšil o tři místa na třetí příčku. Druhý Rus Denis Meňšov byl o 12 sekund pomalejší. Slovenský jezdec porazil i mistra světa v časovce Fabiana Cancellaru, který dojel na třetí příčce se ztrátou 37 vteřin.

"Tohle je moje první vítězství v časovce. Je neuvěřitelné, že se mi to povedlo zrovna na Vueltě," řekl Velits. "Nedokážu to popsat. Porazil jsem Cancellaru, který je naprostá špička. To je ještě větší překvapení," dodal s tím, že by se na stupních vítězů rád udržel až do konce. "Udělám pro to všechno. Možná, že kdybych při stoupání na Cotobellu (16. etapa) neztratil tolik času, mohl jsem bojovat o celkové prvenství," uvedl.

V časovce se vůbec nedařilo dosavadnímu lídrovi Joaquínu Rodríguezovi, který byl o čtyři minuty pomalejší než Nibali, který kvůli defektu musel měnit přední kolo. V průběžném pořadí se španělský cyklista propadl až na pátou pozici.

Nibaliho v cestě do čela klasifikace nezastavil ani defekt, po kterém musel měnit přední kolo. "Na prvních deseti kilometrech jsem si udělal náskok 25 vteřin na rivaly, ale pak jsem píchnul a zase o jsem o něj přišel," řekl Nibali.

"Nejdřív jsem myslel, že vyměním celé kolo, ale mechanik s předním kolem byl hned u mě, takže jsem se zdržel asi jen dvě vteřiny. Do tempa jsem se dostal rychle, sklonil jsem hlavu a tradá," dodal.

Cyklistický závod Vuelta - 17. etapa (časovka na 46 km v Peňafielu):
1. P. Velits (SR) 52:43, 2. Meňšov (Rus.) -12, 3. Cancellara (Švýc.) -37, 4. Larsson (Švéd.) -50, 5. L. Sánchez (Šp.) -1:03, 6. Hoste (Belg.) -1:07, 7. Zabriskie (USA) -1:10, 8. Barredo (Šp.) -1:14, 9. Gilbert (Belg.) -1:24, 10. Millar (Brit.) -1:27, ...74. Kreuziger (ČR) -4:58.
Průběžné pořadí: 1. Nibali (It.) 71:19:49, 2. Mosquera (Šp.) -39, 3. P. Velits -2:00, 4. F. Schleck (Luc.) -3:44, 5. Rodríguez, 6. Tondo (oba Šp.) oba -3:45, 7. Danielson (USA) -3:55, 8. Roche (Ir.) -4:03, 9. Sastre (Šp.) -4:13, 10. L. Sánchez -5:43, ...27. Kreuziger -31:27.