Cyklistickou jedničkou světa za rok 2010 je Španěl Rodríguez, Kreuziger je 23.

AIGLE

Španělský cyklista Joaquím Rodríguez zakončil letošní sezonu na prvním místě světového žebříčku. Jezdec stáje Kaťuša ovládl pořadí UCI s náskokem 69 bodů před krajanem a loňskou světovou jedničkou Albertem Contadorem, jemuž hrozí trest za dopingový nález během letošní Tour de France, kterou potřetí v kariéře vyhrál. Na třetí místo se posunul Belgičan Philippe Gilbert díky sobotnímu vítězství v závodu Kolem Lombardie.

Španělský cyklista Joaquím Rodríguez.

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil 23. místo se ziskem 196 bodů a přispěl k druhé příčce stáje Liquigas v hodnocení týmů. Italský tým nasbíral 996 bodů a prohrál pouze o devět bodů s dánskou stájí Saxo Bank. Třetí skončila o dalších deset bodů zpět Astana, za kterou bude Kreuziger jezdit od příští sezony.

Pořadí národů ovládli suverénně Španělé (1908 bodů) před Italy (1201) a Belgičany (982). České republice, za kterou bodoval jen Kreuziger, patří 19. pozice hned za Slovenskem.

Jednatřicetiletý Rodríguez opanoval žebříček především díky prvenství v etapovém závodu Kolem Katalánska, druhému místu na Valonském šípu či čtvrté příčce na Vueltě, kde vyhrál jednu etapu stejně jako na Tour.