Rubriky:

Cyklistika

Štybar schytal kritiku za neúčast v závodu Světového poháru

18. ledna 2011 17:23 - PONTCHATEAU

Mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar si vysloužil kritiku za to, že vynechal předposlední závod Světového poháru ve francouzském Pontchateau a dal přednost přípravě na světový šampionát v teple ve Španělsku. Absenci mu vytkli Štybarův velký soupeř Sven Nijs z Belgie a funkcionář UCI Peter van den Abeele.

 

Petr Eret, ČTK

"Štybar má na to právo vypustit Světový pohár, ale cyklokrosu to škodí. Já bych to jako mistr světa neudělal, protože v takovém případě máte povinnost se vydat ze všech sil na každém špičkovém závodě. Lidé chtějí vidět ty nejlepší jezdce, jak si každý víkend sahají na dno," citoval belgický list Het Nieuwsblad Nijse, jenž vyhrál světový šampionát v roce 2006 v německém St. Wendelu, kde se mistrovství pojede i letos.

"Když se bude tohle dít dál, hrozí, že Světový pohár bude upadat a nebude přitahovat takový zájem televizí, což by pro náš sport bylo špatné," řekl Nijs.

Podle koordinátora UCI pro cyklokros Van den Abeeleho byla Štybarova absence nepřijatelná. "Tohle není hodné světového šampióna. Ubližuje to globalizaci našeho sportu. Mnohem víc si vážím Svena Nijse, který přijel do Francie, i když už nemůže vyhrát celkové hodnocení Světového poháru," uvedl belgický funkcionář.

Štybar, jenž má naplánované soustředění na Mallorce až do pátku 21. ledna, se kritice brání. "Vím, že každý moje rozhodnutí neuvítal s nadšením. Ale chtěl bych říct, že pokud by se závod konal v jiný den, byl bych tam. Miluji cyklokros!" uvedl dnes na svém webu pětadvacetiletý jezdec, který bude v St. Wendelu obhajovat titul z Tábora.

Jeho rozhodnutí ovlivnilo i to, že ve Světovém poháru byl po měsíční pauze v prosinci vynucené zraněním kolena bez šance zopakovat loňský celkový triumf. "Cestování z Mallorky do Francie by bylo poměrně složité, proto bude lepší tvrdě trénovat," řekl Štybar minulý týden.

"Soustředění na Mallorce mi jde hrozně k duhu. Je tady perfektní počasí, na trénink je to ideální. Každý den tvrdě makám, protože vše směřuji k jednomu cíli: mistrovství světa. A rovněž nemusím novinářům tisíckrát dokola odpovídat na otázky ohledně mého transferu. Mám tu absolutní klid a snažím se ho maximálně využít," uvedl dnes Štybar, který by měl podle dřívějších zpráv ze stáje Fidea zamířit do jiného belgického týmu Quick Step a zkusit se prosadit také v silničních závodech.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika