Český cyklokrosař Štybar suverénně obhájil světové zlato

ST. WENDEL

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar suverénně obhájil v německém Sankt Wendelu titul mistra světa, který vybojoval před rokem na domácí trati v Táboře. O osmnáct sekund porazil druhého Svena Nijse z Belgie, třetí skončil další Belgičan Kevin Pauwels.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar na MS v Německu obhájil titulu mistra světa.

Pětadvacetiletý Štybar prodloužil svou skvělou sérii, když od vstupu do kategorie elite získal pokaždé medaili. V letech 2008 a 2009 skončil na druhé příčce, před rokem v Táboře šampionát poprvé vyhrál.

Štybarovo vítězství se začalo rodit v sedmém z celkových 11 kol. Do té doby se z vícečlenné vedoucí skupiny postupně vyčlenilo vedoucí duo Štybar - Nijs, po nástupu v sedmém okruhu už měl Štybar na svého zkušenějšího soka šest vteřin k dobru.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar na MS v Německu obhájil titulu mistra světa.foto: Michal Červený, www.mtbs.cz

V osmém kole navíc svůj náskok navýšil na 20 vteřin a bylo zřejmé, že pokud ho nepotká pád nebo potíže technického rázu, o obhajobu titulu již nepřijde.

Česká výprava se tak po dvou bronzech Karla Hníka a Kateřiny Nashové dočkala i nejcennějšího kovu v nejsledovanějším závodě cyklokrosového vrcholu sezony.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Sankt Wendelu (Německo):
Muži elite (31,07 km): 1. Štybar (ČR) 1:06:37, 2. Nijs -18, 3. Pauwels (oba Belg.) -1:15, 4. Mourey (Fr.) -1:16, 5. Walsleben (Něm.) -1:18, 6. Vantornout (Belg.) -1:23, 7. Fontana (It.) -1:51, 8. Wellens (Belg.) -2:01, 9. Heule (Švýc.), 10. Meeusen (Belg.) oba -2:03, ...14. Dlask -2:16, 22. Zlámalík -3:56, 28. Bambula -5:00, 40. Kyzivát, 43. Kášek oba -4 kola, Šimůnek (všichni ČR) nedokončil.
Ženy (17,07 km): 1. Vosová (Niz.) 40:31, 2. Comptonová (USA) -17, 3. Nash (ČR) -20, 4. Kupfernagelová (Něm.) -42, 5. Achermannová (Švýc.) -1:10, 6. Van Passenová (Niz.) -1:20, 7. Ferrierová-Bruneauová, 8. Ferrandová Prevotová (obě Fr.) obě -1:42, 9. Cantová (Belg.), 10. Spitzová (Něm.) obě -2:00, ...13. Havlíková -3:05, 29. Mikulášková (obě ČR) -5:03.