Rubriky:

Cyklistika

Stříbro z MS je životním úspěchem Machačové, ale touží po zlatu

24. března 2011 17:07 - APELDOOM

Šťastná a spokojená byla po druhém místě v bodovacím závodu na světovém šampionátu dráhařů česká cyklistka Jarmila Machačová. Stříbrná medaile pro ni znamená odměnu za tréninkovou dřinu a zároveň motivaci do dalších let - pětadvacetiletá rodačka z Havlíčkova Brodu totiž touží po titulu mistryně světa.

 

Peter Dejong, ČTK/AP

"Jsem strašně ráda, že se to povedlo až do konce na to stříbro. Musela jsem o něj až do konce bojovat," řekla Machačová ČTK ke svému životnímu úspěchu. Druhé příčky za vítěznou Běloruskou Taťjanou Šarakovovou si vážila o to víc, že se nerodila lehce. "Bylo to nesmírně náročné, byl to neskutečně těžký závod," uvedla Machačová.

Medaile pro ni znamenala i jistou úlevu. "Myslím, že jsem na to měla už víckrát, ale až tentokrát se mi podařilo to zvládnout i psychicky a konečně to vyšlo," vysvětlila Machačová. "Je to sladká odměna za tu tréninkovou dřinu a nakopne mě to zase dál do dalšího tréninku, protože titul mistryně světa je prostě titul mistryně světa," dodala cyklistka, kterou může jen mrzet, že bodovací závod vypadl z programu olympijských her.

Co chybělo ke zlatu? "Byla jsem půlku závodu odjetá, ale nepovedlo se ujet o kolo, pohltil nás peloton, byla jsem strašně moc vyčerpaná. A když nastoupila Běloruska, tak už jsem na to prostě neměla síly," řekla Machačová, jež se spolu se Šarakovovou a bronzovou olympijskou medailistkou z Pekingu Španělkou Leire Olaberriaovou snažily ujet zbytku pole o kolo, jenže neúspěšně.

Machačová navázala na Kozlíkovou

To se však nakonec povedlo samostatnou akcí běloruské cyklistce, která díky tomu získala bonus 20 bodů a rozhodla o svém vítězství. "Ale mě to vážně nemrzí, mám obrovskou radost z toho stříbra," ujistila Machačová, která se po Ladě Kozlíkové stala teprve druhou českou medailistkou v novodobé historii. "Ani jsem si to nijak neuvědomovala, ale samozřejmě mě těší, že jsem na ni mohla navázat."

Do závodu prý šla celkem sebevědomě, přestože před rokem skončila až čtrnáctá. "Vloni jsem z toho byla trochu zklamaná. Měla jsem tam však čtrnáctidenní výpadek v přípravě kvůli potížím se zády, zatímco teď byla příprava dobrá. A docela jsem si věřila, i s ohledem na některé dobré výsledky ve Světovém poháru," prohlásila Machačová.

Medailovou radost si bude naplno vychutnávat ještě jednou po skončení šampionátu. "Zatím jsme si tady jenom tak pogratulovali. I gratulací z domova bylo hodně a já za ně všem děkuji," uvedla Machačová. "Pořádná oslava ale určitě ještě přijde," dodala s úsměvem.

Zatím na oslavu nebyl prostor i proto, že ji na MS ještě čeká závod v omniu. "Nemám sice reálnou šanci jet o medaile, ten závod je pojatý trošičku jinak, protože časové disciplíny nemám tak dobré. Ale určitě pojedu tak, abych dopadla co nejlépe," uzavřela Machačová.

ČTK

Časová osa: Cyklistika - Tour de France 2020

Filtr článků - Cyklistika


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.