Raboňův tým vyhrál časovku na úvod Gira d'Italia

Cyklisté amerického týmu HTC-Highroad s Františkem Raboněm vyhráli úvodní etapu Gira d'Italia, časovku družstev na 19,3 kilometru. Druhý český účastník Roman Kreuziger, který chce během třítýdenního slavného závodu zaútočit na stupně vítězů, byl s kazašskou Astanou sedmnáctý. Prvním držitelem růžového trikotu je Ital Marco Pinotti z vítězného týmu.

František Raboň na archivním snímku

Pinotti protnul cílovou čáru v Turíně jako první, spolu se svými kolegy zvládli první soutěžní kilometry 94. ročníku Gira za 20 minut a 59 sekund. Raboň se oddělil od nejrychlejší pětice dvě stě metrů před páskou a v průběžném pořadí má ztrátu 50 sekund. Do cíle musí pokaždé dojet minimálně pět závodníků z devítičlenných stájí.

Druhá skončila další americká stáj RadioShack a třetí byl Liquigas. Hlavní favorit Španěl Alberto Contador a jeho Saxo Bank obsadil osmé místo, Kreuzigrova Astana nabrala na vítěze ztrátu 50 sekund. Jezdci HTC Highroad dosáhli průměrné rychlosti přes 55 km za hodinu a atraktivnímu souboji s časem mezi družstvy kralovali už podruhé za poslední tři roky.

V neděli čeká peloton první klasická etapa s rovinatým profilem mezi městy Alba a Parma, s 244 kilometry vůbec nejdelší v letošním ročníku. Rozhodující etapy v horách přijdou až poslední třetí týden. Závod vyvrcholí 29. května v Miláně časovkou jednotlivců.

Giro d'Italia, cyklistický závod - 1. etapa (časovka družstev 21,5 km):
1. HTC-Highroad 20:59, 2. Radioshack -10, 3. Liquigas -22, 4. Omega Pharma -22, 5. Garmin -24, 6. Lampre -24, 7. Rabobank -26, 8. Saxo Bank -30, 9. Sky -37, 10. Vacansoleil -37.
Průběžné pořadí:
1. Pinotti (It.) 20:59, 2. Bak (Dán.), 3. Sivcov (Běl.), 4. Cavendish (Brit.), 5. Lewis (USA) všichni stejný čas, 6. McEwen (Austr.), 7. Machado (Port.), 8. Beppu (Jap.), 9. Selander (USA), 10. Hunter (JAR) všichni -10, ...125. Kreuziger, 132. Raboň (oba ČR) oba -50.