Rubriky:

Cyklistika

UCI podle Hamiltona pomáhala Armstrongovi zakrývat doping

23. května 2011 08:40 - NEW YORK

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) prý pomáhala zakrývat doping sedminásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga. V rozhovoru pro televizní stanici CBS to prohlásil bývalý týmový kolega slavného Američana Tyler Hamilton.

 

Bas Czerwinski, ČTK/AP

"Vím, že měl v minulosti pozitivní test. Sám mi to řekl a tvářil se, jako by se nechumelilo. Byl úplně v klidu," řekl čtyřicetiletý Hamilton, který předloni dostal osmiletý trest za doping. Armstrong měl mít v roce 2001 při závodu Kolem Švýcarska pozitivní nález na EPO, díky zásahu UCI však trestu unikl.

"Postarali se o to. Neznám všechny detaily, ale Lanceovi lidé a lidé z cyklistické federace našli způsob, jak to všechno zamést pod koberec," přidal Hamilton.

Armstrong obvinění z dopingu, která ho provázejí už dlouhou dobu, vždy odmítal. Navíc nikdy oficiálně neměl pozitivní test. V současné době je však devětatřicetiletý Američan, který začátkem roku ukončil kariéru, spolu s bývalou stájí US Postal vyšetřován federálními úřady kvůli systematickému dopingu.

Toto vyšetřování spustilo loňské vyjádření jiného Armstrongova bývalého kolegy Floyda Landise, který také obvinil americkou hvězdu z dopingu. I Landis, stejně jako Hamilton, v cyklistice skončil po dopingové aféře. Armstronga navíc z užívání zakázaných látek obvinil také další bývalý týmový kolega George Hincapie.

Vrátil zlatou medaili z olympiády

Hamilton se také v pořadu, jehož část televize odvysílala už v pátek, sám poprvé přiznal k dopingu. Následně odevzdal zlatou medaili z olympiády v Aténách 2004, po níž měl pozitivní test na EPO, kvůli pochybení antidopingové laboratoře mu však nemohla být vina prokázána.

"Není mi z toho dobře, že jsem to udělal takhle, ale myslím, že cyklistice to prospěje," řekl Hamilton s tím, že užíval celou řadu zakázaných prostředků a některé z nich mu prý sháněl i Armstrong. "Poprosil jsem ho a on mi pomohl. Šlo sice o zakázaný doping, ale pro kamaráda to udělal," prohlásil. "Chtěl bych však zdůraznit, že kdyby byly naše role obrácené a já měl kontakty, tak bych pro něj udělal to stejné," uvedl.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika