Kreuziger skončil na Giru šestý,druhý triumf z Itálie má Contador

MILÁN

Cyklista Roman Kreuziger skončil na Giru d'Italia šestý a zaznamenal nejlepší český výsledek v historii závodu. Navíc získal bílý trikot pro vítěze soutěže jezdců do 25 let. Giro ovládl španělský favorit Alberto Contador, jenž vyhrál už v roce 2008. V závěrečné časovce v Miláně byl v neděli nejrychlejší Brit David Millar.

Alberto Contador s trofejí pro vítěze Gira d'Italia.

Kreuziger především kvůli ztrátě, kterou nabral ve čtrnácté, horské etapě na Zoncolan, nezaútočil na stupně vítězů v celkovém pořadí, jak doufal. Přesto se v tyrkysových barvách stáje Astana postaral o největší český úspěch v konečné klasifikaci na některé z Grand Tour, když překonal svá dvě devátá místa z Tour de France.

V časovce na 26 km v ulicích Milána si polepšil o jednu příčku, když za sebe odsunul Josého Rujana z Venezuely. Za pátým Španělem Joaquínem Rodríguezem zaostal Kreuziger pouze o 23 sekund.

Dosavadním českým maximem na Giru bylo 14. místo Jana Hrušky z roku 2000. Důležitý krok k historickému výsledku udělal Kreuziger v sobotní poslední horské etapě, v níž neudržel tempo s nejlepšími, ale pak je dokázal znovu dojet, takže zůstal před finišem na sedmé příčce.

Contador vyhrál šestou Grand Tour v kariéře. Na kontě má tři prvenství na Tour de France, dvě na Giru a jedno na Vueltě. O triumf v 94. ročníku Gira však může stejně jako o ostatní letošní výsledky přijít. Stále totiž čeká na výrok sportovní arbitráže v Lausanne, k níž se odvolaly Mezinárodní cyklistická unie a Světová antidopingová agentura poté, co mu španělský svaz zrušil zákaz startů za dopingový nález na loňské Tour de France. Tam měl Contador při svém třetím celkovém vítězství pozitivní test na zakázaný clenbuterol, který přičítá kontaminovanému masu.

V růžovém trikotu jel člen stáje Saxo Bank nepřetržitě od vítězství v deváté etapě, která končila výjezdem na Etnu. Další etapový vavřín přidal v 16. etapě, kterou byla horská časovka. Nakonec vyhrál Giro s náskokem 6:10 minuty, největším za uplynulých pět let.

V závěrečné časovce byl Contador třetí o 36 sekund za Millarem, když závěr vypustil a zdravil diváky. Kreuziger skončil šestnáctý s odstupem 1:26 na vítěze.

Giro d'Italia - 21. etapa v Miláně (časovka na 26 km)
1. Millar (Brit) 30:13, 2. Rasmussen (Dán.) -7, 3. Contador (Šp.) -36, 4. Porte (Austr.) -43, 5. Popovyč (Ukr.) -55, 6. Van Emden (Niz.) -1:02, 7. Meyer (Austr.) -1:04, 8. Gretsch (Něm.) -1:08, 9. Machado (Portug.) -1:12, 10. Sivcov (Běl.) -1:16, ...16. Kreuziger (ČR) -1:26.
Konečné pořadí
1. Contador 84:05:14, 2. Scarponi -6:10, 3. Nibali (oba It.) -6:56, 4. Gadret (Fr.) -10:04, 5. Rodríguez (Šp.) -11:05, 6. Kreuziger -11:28, 7. Rujano (Ven.) -12:12, 8. Meňšov (Rus.) -12:18, 9. Kruijswijk (Niz.) -13:51, 10. Sivcov -14:10.
Jezdci do 25 let: 1. Kreuziger 84:16:42, 2. Kruijswijk -2:23, 3. Stetina (USA) -38:41.
Vrchařská soutěž: 1. Garzelli (It.) 67 b., 2. Contador 58, 3. Rujano 43, ...18. Kreuziger 12.
Bodovací soutěž: 1. Contador 58, 2. Garzelli 39, 3. Bakelandts (Belg.) 34, ...16. Kreuziger 12.