Sáblíková v časovce na MS neuspěla. Přišla o olympiádu v Londýně

KODAŇ

Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková si účast na letní olympiádě v Londýně nevybojovala. V časovce na mistrovství světa v silniční cyklistice v Kodani skončila až na 28. místě a přišla tak o šanci na OH v Londýně. K tomu potřebovala být do desátého místa. Titul dnes získala Němka Judith Arndtová. Druhá česká zástupkyně Martina Růžičková skončila na 49. příčce.

Martina Sáblíková v boji o olympiádu neuspěla.

Závodu, v jehož průběhu skrápěl trať déšť, dlouho vévodila bývalá kolegyně Sáblíkové z rychlobruslařských oválů Clara Hughesová. Osmatřicetiletá Kanaďanka, která ukončila rychlobruslařskou kariéru po loňských olympijských hrách ve Vancouveru, však přece jen v závěru začala ve výsledkové listině klesat a skončila pátá. Ke stříbru z roku 1995 tak další cenný kov nepřidala.

Čtyřiadvacetiletá Sáblíková byla na všech mezičasech šestadvacátá, v cíli se propadla ještě o dvě příčky níže. Na vítězku ztratila téměř tři minuty. Od vytoužené desítky potřebné pro nominaci na hry v Londýně ji dělily více než dvě minuty. Na letní olympiádu se mistryně republiky v časovce i závodu s hromadným startem stále může dostat, pokud získá potřebné body v žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI.

Arndtová začala pomaleji, ale postupně zrychlovala a druhou Lindu Melanii Villumsenovou z Nového Zélandu nakonec porazila o téměř 22 sekund. Pro bronz si dojela obhájkyně titulu Britka Emma Pooleyová.

"Byl to můj cíl a připravovala jsem se speciálně na časovku," uvedla Arndtová v rozhovoru pro Eurosport. Největším soupeřem jí byl nakonec déšť. "Musela jsem být v prvním okruhu hodně ostražitá a každou zatáčku si osahat," uvedla pětatřicetiletá Němka, která v roce 2005 vyhrála na MS závod s hromadným startem.