Cyklokrosařské naděje ovládly šampionát

TÁBOR

Až zásah rozhodčích vzal Česku všechny medaile z mistrovství Evropy cyklokrosařů v Táboře v kategorii do 23 let. Domácí závodníci ovládli závod - pro zlato si dojel Martin Zlámalík před Martinem Bínou. Třetí dojel další Čech Vladimír Kyzivát, ale později byl diskvalifikován.

Kyzivát si údajně zkrátil trať, na bronzovou pozici se tak posunul Francouz Steven Chainel.

Rozhodčí domácím reprezentantům překazili radost z dokonalého triumfu, kterým by Češi navázali na stejný trojnásobný medailový úspěch juniorů ze světového šampionátu před dvěma lety. Podle vyjádření francouzského hlavního rozhodčího bylo důvodem diskvalifikace to, že si český závodník zkrátil trať, což ovšem televizní záznam nepotvrdil...

Kreuziger stříbrný mezi juniory

Sedmnáctiletý Roman Kreuziger vybojoval už dopoledne stříbrnou medaili v závodě juniorů. Jediným, kdo jej porazil, byl belgický závodník Albert Niels, bronz vybojoval Clément L'Hotellerte z Francie. Dařilo se i dalším českým reprezentantům - Petr Novotný skončil čtvrtý, sedmý dojel Jan Škarnitzl a hned za ním projel cílovou páskou Martin Němeček.

"Přepálil jsem asi trochu začátek. Moc jsem chtěl doma vyhrát, ale zklamán nejsem ani ze stříbra," řekl český medailista. "Na silnici jsem na Belgičana ztrácel, naopak v technických úsecích na trati získával. Dnes však byl o něco lepší," přiznal Kreuziger.

Slzy se draly do očí Petru Novotnému. "Zklamán nejsem, ale myslím, že ke třetímu místu a tím i medaili daleko nebylo. Udělal jsem však ve druhém kole chybu. Ve sjezdu jsem vyjel z trati a ztratil kontakt s první trojicí. Ztrátu jsem sice snížil, ale nezlikvidoval," litoval Novotný.

Ženám vládne Kupfernagelová

Zkušená německá závodnice Hanka Kupfernagelová získala v Táboře zlatou medaili. Na jihočeském okruhu triumfovala již podruhé, před dvěma lety zde totiž nenašla přemožitelku ani při mistrovství světa. Pro stříbro si dojela nizozemská cyklistka Marianne Vosová a třetí skončila Maryline Salvetatová z Francie, které stříbro uniklo o pouhou sekundu.

Na startu se prezentovalo jen čtrnáct závodnic a mezi nimi trojice českých reprezentantek. Nejlépe si z nich vedla Barbora Bohatá, který vybojovala sedmé místo.

Výsledky
Ženy: 1. Kupfernagelová (Něm.) 37:37, 2. Vosová (Niz.) -52, 2. Salvetatová -53, 4. Leboucherová (obě Fr.) -1:02, 5. Quintensová (Něm.) -1:05, 6. Triquetová (Fr.) -1:10, 7. Bohatá - 1:37, ...12. Chmurová -2:48, 13. Nepustilová (všechny ČR) -3:03.
Junioři: 1. Niels (Belg.) 40:06, 2. Kreuziger (ČR) -11, 3. L'Hotellerte (Fr.) -44, 4. Novotný (ČR) -1:12, 5. Debusschere (Belg.) -1:16, 6. Drucker (Luc.) -1:17, 7. Škarnitzl -1:20, 8. Němeček -1:31, ...14. Brož -2:08, 15. L. Klouček -2:09, 18. Bambula -2:31, 28. Elsnic (všichni ČR) -3:27.